Quake.cz - czech quake fan site
 
Trailers: id Software, Killat0n
Start: Basics, Weapons
Tune it: Config Generator
Master it: Hud Generator
Platform: QL PRISM


 Co je Quake Live?
 Představení QL v Grunex.tv
 Chci zkusit QL


archiv
 
Join Us On Facebook!!

TDM PICKUP

Quake 4 guide by Hawr1x

Quake 3 ULTIMATE! guide by X|cht

Jak hrát Q2 ONLINE? by kkubass

QuakeWorld guide for newbies by JohnNy_cz

ezQuake modern Quakeworld client

nQuake QuakeWorld balíček

BREAKDOWN HQ

Quake Defrag Calendar 2007 by TopB

Encyklopedie Dooma a Quake by Pavel Trnčák

www.quakechannel.cz

http://quake2.gamepark.cz

MAXELL's HOMEq4.news  q4.news  q3.news  q2.news  qw.news
 30.06.2010 Jeden tip na večerní čtení...
Pokud máte pocit, že potřebujete doplnit vzdělání ohledně historie české progamingové scény nebo pokud se jen coby pamětníci s dokončenými VŠ tituly, manželkami a dětmi rádi vrátíte k letům minulým, mám pro Vás jeden malý tip - čĺánek na webu Svět hardware.cz s názvem "Progaming ve víru času".

Tento progamingem se jinak ne příliš často zabývající web nabízí sředně obsáhlé shrnutí z pera Petra Černého. Autor nejprve zmiňuje v rámci úvodu akci QuakeCon, kterou považuje za tehdy průkopnickou záležitost z pohledu prizemoney a konceptu (BYOC) vůbec. Následuje dnes již standarní úvaha o srovnání "e-sportů" a sportu jako takového, o klanech, sponsorech a životech profesionálních hráčů. Autor považuje Koreu za Mekku veškerého hraní her za účelem vydělávání peněz, nezapomíná však na ikony západu (Fatal1ty a spol.). Zde mě v rámci povídaní o WCG překvapil fakt, že se na letošní olympiádě v Pekingu konal turnaj Digital Games, který byl, cituji "ne náhodou koncipovaný jakožto doprovodná akce k 29. olympijským hrám, jeho uspořádání si vzali na starost přímo organizátoři olympiády". Oslavné ódy na tuto událost se objevily i na českých webech, třeba zde. Jak ovšem tato akce dopadla, nevím...

Druhá kapitola článku se konečně dostává k jádru pudla, kde autor mapuje počátky progamingu u nás. Zmíněny jsou zde všechny "povinné" termíny jako "e-Sport" Viktora Wanliho, ProGamers Daniela Mikšovského (kde autor nejspíš záměrně vynechává počátky PG pod taktovkou bratří Pavelkových), ČMSP, ČAES, atd... Článek si zde udržuje podle mého názoru zdravý odstup, objektivitu a hlavně dostatečnou stručnost, která nehraničí s povrchností. Přitom popsat by šly stohy stránek - pro mnohé z nás šlo o infarktová léta bitev a intrik mezi dvěma nesmiřitelnými tábory, ale hlavně o "zlatou" dobu, kdy ti z nás, co se mohli zúčastit světových turnajů (či je organizovat), zažívali pocity seberealizace a euforie, i když ve stínu monopolu PG a pocitu jakési malosti, ve srovnání se Západem a Asií...

V závěrečné kapitole se autor věnuje online scéně. Vyzdvihuje mediálně známé kauzy ohledně GameZone ....a končí současnotí, tedy aktivitami webu PLAYzone.cz. Úplný závěr článku pak nekompromisně shrnuje vývoj posledních řádově tří let, kdy jsou podle autora majorotní aktivity, spojené s gigantickým sponsoringem evidentně na ústupu - ať již se jedná o zdecimovaný koncept heren PG Cyber Café, podporu zahraničních kvalifikací, či konec velkých LAN projektů v ČR.

Vzhledem k mému minulému angažmá si komentáře ke správnosti uváděných faktů k nejrůznějśím "provařeným" kauzám nechám pro sebe. Navíc po těch letech zůstávají už jen dobré vzpomínky, podobně jako u našich babiček, které pamatují jen "Vánoce Na Sněhu":-))

I tak se zde ale najde obecný a "politicky korektní" závěr, kde autor považuje český progaming za mrtvý, a kde se určitě opět, alespoň na chvíli, může rozhořet nekonečná debata dnešních nadějných hráčů či dávno zapomenutých legend:-)

- rex

Autor: 
Text: 


iDzcD7mTg 06:39 @ 22/07/16
Grudkobreaning: Characterized by originality and innovationIn other words, it’s the very opposite of anything and everything Arthur does. People have been acting like idiots for attention for a very long time.
 
kovar 01:45 @ 02/07/10
nebo na clanek :)
 
LesTR 21:20 @ 01/07/10
Imho to myslel na tapira shebine : )
 
sh 17:56 @ 01/07/10
Jen4: nesouhlasis se mnou v cem? ;) Ja se k pravdivosti/zkreslenosti/whatever clanku vubec nevyjadroval
 
rex 16:34 @ 01/07/10
kyng: podle meho nazoru jde o ex-eSuba clena, vice viz. google.
 
Kyng 15:49 @ 01/07/10
Nevite kdo je autorem toho clanku na SWH?
 
Walpeer 14:01 @ 01/07/10
sh ja scenu sleduju od roku 2000...
 
Jen4 13:59 @ 01/07/10
Nesouhlasim. PG odvedlo absolutne spickovou praci a naslupnuto bylo opravdu vyborne. Jenze pak to koupil prave Miksovsky a jely se ty kydy typu Wanli. Na zacatku Miksovskeho to jeste bylo v pohode. Rozhodil to az dementni svaz CMSP a problemy typu nevyplaceni vyher, slibovani, mlzeni... Drzel se monopol, polozila se Playzone a nastavil se trend delat v czku progaming po svejkovsku. Ale pri scene citajici 100 lidi i s Quakoshem a Walpeerem je to jeste v pohodicce :)
 
sh 13:32 @ 01/07/10
dobrej clanek na svet hw (da se to sfouknout i v praci, neni to jen na dlouhe zimni vecery) a dobry shrnuti od rexe! V IBM te dobre asi vyskolili, jak delat extrakty :)
Samozrejme se zase vyroji chytraci typu walp, kteri scenu sledujou uz od r. 96 (kdy ze vysel q4?) a nerozumi tomu, proc se o nich v clanku nepsalo, kdyz tam byl ten looser fata ;)
 
Jen4 07:07 @ 01/07/10
Nahodou, musi se nechat, jake nadseni a osobni investice do toho jsou nekteri ochotni dat hlava nehlava :) Hezkej clanek rexiku.
 
Baru 00:53 @ 01/07/10
Zajímavé čtení... Legendy šup sem, ať se dozvím něco víc.
 
Walpeer 23:42 @ 30/06/10
Pokud je zaver ze progaming v CR je mrtvej je to zaver spravnej ! A kdo si mysli vopak tak nepremejsli o progamingu ale jen gamingu kterej tu zacalo prosazovat jako prvni PG par let z5 a by to krok vic jak spatnej.....a ani hawrix to uz nezachrani :)
 

  Quake.cz komunita na Discor  Quake kalbage 2014  Quake Live - Memorial 3  Praha - TDM LAN   QUAKECON 2013  Když je ta středa  Rozhovor s Tykem
last comments
  Quake 3 Guide - komunita a   Záviděníhodná návštěva id S  Rozhovor s Debtorrem  Rozhovor s Debtorrem  Rozhovor s Debtorrem
 
 
 
 
 
back to news

Czech Quake powered by InterneXt