Quake.cz - czech quake fan site
 
Trailers: id Software, Killat0n
Start: Basics, Weapons
Tune it: Config Generator
Master it: Hud Generator
Platform: QL PRISM


 Co je Quake Live?
 Představení QL v Grunex.tv
 Chci zkusit QL


 
Join Us On Facebook!!

TDM PICKUP

Quake 4 guide by Hawr1x

Quake 3 ULTIMATE! guide by X|cht

Jak hrát Q2 ONLINE? by kkubass

QuakeWorld guide for newbies by JohnNy_cz

ezQuake modern Quakeworld client

nQuake QuakeWorld balíček

BREAKDOWN HQ

Quake Defrag Calendar 2007 by TopB

Encyklopedie Dooma a Quake by Pavel Trnčák

www.quakechannel.cz

http://quake2.gamepark.cz

MAXELL's HOMEq4.scene
 Quake 3 Guide - instalace a připojení na server

Instalace a servery Konfig, zbraně a pohyb Mapy a strategie Komunita a historie

Quake 3 Arena - ULTIMATE GUIDE


Pro ty z vás, kteří k tomutu návodu přijdou bez větší znalosti Q3 komunity bych se nejdříve zběžně představil, abyste nenabyli dojmu, že vám zde předkládá rady nějaký teoretik bez zkušeností. Můj nickname je X|cht a jsem již více jak 4 roky aktivním hráčem českého klanu Total Annihilation, který je právem obecně považovaný za nejúspěšnější český klan v Q3 historii. Za svůj největší úspěch rozhodně považuji vítězství na Mistrovství ČR 2002 (InvexCup) v Q3 TDM a 6. místo na Mistrovství ČR 2003 v Q3 1vs1. Mimo aktivního hraní Q3 se odjakživa zabývám psaním newsek, reportů a vůbec všeho souvisejícího s Q3 děním...
V případě, že byste měli jakýkoliv důvod ke kontaktování mé osoby, tak můžete využít jeden ze tří způsobů: na IRC QuakeNet #ta.cz a #quake.cz, ICQ: 306256646 nebo na mail: taxicht@seznam.cz.


Proč Q3 guide ?
Čas plyne jako voda a už je tomu 7 let co spatřil Quake 3 Arena světlo světa. Internet je skvělé informační médium, ale většina lidí (a bohužel i hráčů) ho stále neumí využívat, tak jak by bylo záhodno. A jelikož mě už unavovalo věčně (trpělivě:) odpovídat na všelijaké dotazy kolem Q3, tak jsem se rozhodl sepsat jednu kompletní příručku obsahující co nejvíce informací týkající se online hraní a komunity kolem Q3. Za těch pár let tady již bylo mnoho různých pokusů o sepsání "návodu", ale většinou se tématicky dotýkaly jen velmi úzkého okruhu "vědění". Já se vám pokusím přiblížit Q3 ze všech možných úhlů a to jak po teoretické tak i praktické stránce. Můj záměr je samozřejmě takový, aby se k tomuto článku dostalo co největší množství lidí (hlavně mladších hráčů bez představy o fps hrách před CS a jeho klony:) a dozvědělo se co nejvíce informací a pokud možno alespoň vyzkoušelo jaké to je hrát tuto hru online. Pro většinu hráčů sledující dění kolem Q3 asi tato guide nenabídne moc nového, ale aspoň již budete mít po ruce ultimátní odpovědi pro vaše kamarády lačných po hraní Q3 na Internetu. :)


Prolog

Spousta lidí dodnes považuje Quake za bohapustou "skákačku se sci-fi zbraněmi", nad kterou není třeba myslet natož něco trénovat, ale opak je pravdou... Většina z těchto brblalů by nejspíš svůj názor rychle změnila, kdyby podstoupila útrpnou zkušenost hry s "profesionálem", ale většina z nich se neodváží ani k testu hry a svých schopností. Quake 3 je časem do detailů vybroušená hra téměř čistá od otravných bugů a cheatování jak jej můžete znát z novějších online her. Ač se to mnohým nezdá Q3 je hra univerzální a hráči, kteří v ní dosáhnou vysoké úrovně nemají problém díky svému prvotřídnímu aimu a myšlení přejít k jiným FPS hrám (fatal1ty by mohl vyprávět:).

Všechny případy nedostatků, které vypíši v této guide jsou založeny na téměř komplexní znalosti a několikaleté praktické zkušenosti s Q3, takže se neděste většinu z nich nikdy ani nezaznamenáte. :) V jednotlivých částech vám nabídnu detailní pohled na Q3 svět a jeho živou komunitu. Pokud vás alespoň trochu téma Quake 3 zajímá a chcete být vybaveni všemi důležitými informacemi pro kvalitní hraní této božské hry, tak věnujte pozornost čtení sebemenších detailů. :)


Trocha historie

Quake 3 Arena je hra z dílny legendárních iD software, kteří stojí za celou sérií převratných fps (First Person Shooter) her jako byl Wolfstein 3D, Doom 1-3 a pro nás hlavně nejzajímavější Quake serií (1-4). Všechny tyto hry se dočkaly masového uctívání a každý nový díl přinesl něco nového do té doby nevídaného, což vždy ovlivnilo všechny ostatní vývojáře her. Rok 1999 se nesl v duchu rozmachu online hraní fps her, a tak iD chytře směřovali svoje aktivity právě tímto směrem. Quake 3 Arena v USA oficiálně vychází 2.12. 1999. O rok později iD software vydávají oficiální "datadisk" Q3 Team Arena (Q3 TA), ale ten se dočká jen minimálního ohlasu, jelikož většinu změn, které přinesl už byly zahrnuty v modifikacích stvořených Quake komunitou.
Q3 je výjimečný tím, že neobsahuje do té doby populární "single player". Místo něj přichází s možností hrát proti umělé inteligenci (bots) v rozličných arénách (mapách). Samozřejmě hlavním cílem hry je utkat se člověk proti člověku a v tomto ohledu přinesl Q3 po vzoru svých starších bratříčků tu nejkvalitnější zábavu. Bez skrupulí se dá říci, že Quake série definovala DM (DeathMatch) herní styl a stejně tak se dá říci, že Quake 3 určil vývoj profesionálního (Pro-Gaming) hraní 1vs1 (duel). Vyspělost Q3 enginu kvůli, které většina z nás tuto hru miluje mohou ocenit i hráči her, které jsou na něm postaveny - např. Medal of Honor, Return to Castle Wolfenstein, Soldier of Fortune II, Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, Star Trek: Elite Force II, Call of Duty a mnoho dalších.


NEŽ ZAČNETE HRÁT

V první části návodu si rozebereme, co a jak nainstalovat a stáhnout z internetu, jak se připojit na server a jak si upravit váš CFG do podoby vhodné na online hraní proti lidem. Samozřejmě počítám s tím, že disponujete hrou (instalační CD, image) samotnou a vy zas počítejte s tím, že nějaké překopírované instalace Q3 apod. většinou bývají málokdy plně funkční. Pokud kdy narazíte na nějaký problém s funkčností hry, který zde není popsán, tak doporučuji kompletní reinstalaci hry (patche, módy, mapy...).

Několik obchodů, kde lze údajně objednat originál Quake 3 Arena:
Quake III Arena - FunStore.cz
Ultimate Quake (I, II, III) - GameZone shop
Ultimate Quake (I, II, III) - GameExpres.cz

Bohužel sehnat dnes krabici s Q3 je téměř nadlidský úkol, jelikož hra už je 7 let stará a pravděpodobně jí nebude mít nikdo na skladě. Za spolehlivější, ale dražší variantu považuji zakoupení Ultimate Quake edice obsahující Q1, Q2 a Q3, která by měla být stále k dostání. Mimo samotného Q3 se ještě prodávala GOLD edice, která obsahovala Q3A a Q3 Team Arenu, ale ta už je pravděpodobně úplně nesehnatelná. Poslední možností je samozřejmě shánění přes inzerát (na Internetu bych to viděl jistější) anebo v nějakém bazaru s PC hrami.
K hraní na většině serverů budete potřebovat funkční cd-key (16 znaků), ale jeho kontrolování už je věc jiná, většinou nemusíte mít cd-key zcela unikátní (jako jediný na světě), ale pak se nemůžete divit případným problémům (hlavně s Punk Busterem a Q3 GUID).
Ten kdo pročte návod až do konce se může dočíst zajímavou informaci ohledně cd-key v sekci IRC...


Instalace + downloads


Takže podlehli jste tlaku/zvědavosti a nainstalovali Q3...co dál, když si chcete zahrát online ? Základem bezproblémového online hraní je dostatek informací, a tak pečlivě čtěte následující info a speciálně věnujte pozornost zkratkám, jelikož žijeme v uspěchaném světě, kde každý zkracuje svoje písemná vyjádření na minimum znaků a u hráčů to platí dvojnásob. :) První co byste měli udělat je stáhnout si (patch) point release 1.32 a nainstalovat. V průběhu instalace vám bude nabídnuta instalace PunkBuster, volte ano, jelikož se jedná o anti-cheat systém bez kterého se nelze připojit na některé servery. Takto nainstalovaný Q3 se nazývá "baseq3" je to původní hra bez modifikací (módů), které však budete k online hraní potřebovat. To je víceméně vše co pro nás iD soft za těch pár let udělal a o zbytek modifikací se již postarali sami hráči. Teď přichází na řadu volba módu. Dlouhou dobu byl pro Q3 standardem mód OSP (Orange Smoothie Productions), který v ničem nemění fyziku (pohyb, zbraně atd.) původního baseq3, ale jen přidává nové příkazy pro lepší úpravu CFG (config) a nabízí příjemnější prostředí pro online hraní + přidává několik (12) nových map. OSP je již mnoho let zavedený mód a tudíž má asi po světě nejvíce funkčních serverů. Avšak v poslední době se díky stagnaci (OSP již nikdo neupdatuje) postupně přechází na nový mód CPMA (Challange Pro-Mode Arena), který je dlouhodobou konkurencí OSP, avšak s tím rozdílem, že přinášel hlavně jiný "gameplay" (jiný pohyb, damage zbraní atd.) tzv. Pro-Mode nebo taky CPM (velmi podobný Quake 1 módu QuakeWorld). Právě díky téhle odlišnosti od původního "baseq3" neboli "vanilla q3" (zkratka: vq3) bylo stále více podporováno OSP. To se však nyní změnilo s modifikací vq3 CPMA, která nabízí téměř stejné prostředí jako OSP, ale s několika výraznými vylepšeními. Pro detailnější info o vq3 CPMA doporučuji přečíst tohoto průvodce. To bychom měli popis u nás i ve světě nejhranějších (= nejpodporovanějších) modifikací Q3 a o dalších módech (pro zvědavce) se zmíním později. Nyní máte hru ve verzi 1.32 s módy OSP/CPMA (samozřejmě můžete mít oba). Váš adresář s Q3 by měl v tuto chvíli obsahovat adresář "baseq3", "cpma", "extras", "osp" a "pb". Adresář "baseq3" je ten nejdůležitější, v něm máte uložený svůj cd-key (soubor q3key), soubor "q3config.cfg" do kterého se ukládají nastavení hry (jen baseq3, každý mód má svůj "q3config.cfg" soubor) a v neposlední řadě jsou zde ".pk3" soubory se všemi mapami = jakékoliv mapy, které stáhnete z internetu vždy patří do tohoto adresáře. Adresář "extras" obsahuje několik víceméně nedůležitých url, které můžete klidně smazat. A nakonec adresář "pb" obsahuje soubory anti-cheat programu PunkBuster, do něj nijak nazasahujte.
Nejhranějšími "gametype" jsou: duel (1vs1), TDM (Team DeathMatch - 4vs4, případně - 2vs2) a CTF (Capture The Flag - 5vs5) k popisu a taktikám v jednotlivých "gametype" se dostanu později. Každý gametype má svůj specifický "maplist" (výčet hraných map) a většina těchto map bývá externí, takže je musíte stáhnout z internetu.
Začneme od duelových map, které už vaše instalace Q3 obsahuje: pro-q3dm6, pro-q3tourney4, q3tourney2 a externí mapy jsou: hub3aeroq3, ztn3tourney1, pro-nodm9 a ještě se může hodit jedna novější mapa pukka3tourney5 a jedna starší už lehce opomíjená hub3tourney1. V TDM se hrají mapy: pro-q3dm6, q3dm7, ospdm5, ospdm6 a externí: q3dm14tmp, cpm4 (je součástí cpm mappack 1) a nakonec dvě nejpoužívanější externí 2vs2 mapy: ztn3dm1 (úprava duelové ztn3tourney1) a pro-q3tourney7 (dříve duelová mapa, dnes spíše 2vs2). Na CTF budete potřebovat mapy od tvůrců z Threewave jako třeba: New Threewave Pack, Threewave Compilation Pack 1, Threewave Compilation Pack 2 případně Threewave Compilation Pack 3. Z tohoto množství map jsou aktuálně nejhranější: q3ctf2 (původní Q3 mapa), q3w3 (New Threewave Pack), q3wcp1 (Threewave Compilation Pack 1), q3wcp5 (Threewave Compilation Pack 1), q3wcp9 ( Threewave Compilation Pack 2), q3wcp15 ( Threewave Compilation Pack 2).

Nakonec jen poznámka, že v našich česko-slovenských luzích a hájích se dostává větší hráčské (a organizátorské) podpory víceméně jen Q3 1vs1 a TDM (4vs4) a to ať již v OSP nebo vq3 CPMA.


Připojení na server

Jako první bych vás upozornil na to, že využití server searcheru v samotné hře je velmi nepraktické. Namísto toho dává většina hráčů přednost například ASE (The All-Seeing Eye), které umí vyhledávat servery několika různých her a to včetně Q3 (a všech jeho módů), avšak jeho jasnou nevýhodou je, že full verze je placená (15 $). Každopádně můžete zkusit trial verzi na 30 dnů zdarma, najít vše potřebné a použít následující utilitu, kterou není nic jiného než populární HLSW, které sice hledat servery neumí, ale celkově je v něm správa serverů přehlednější, když už potřebná IP máte. Přehled česko-slovenských serverů najdete na quake.cz. Jinak samozřejmě existuje jednoduchá metoda jak se připojit na server ze samotné hry pokud znáte IP serveru. Po spuštění hry zmáčknete klávesu "~" (to je ta hned pod ESC:), tím se vám zobrazí "console" do které se zapisují veškeré příkazy. Příkaz pro připojení na server je jednoduše "connect" "mezera" "IP" např.: /connect 147.32.127.208:27960. Všechny příkazy v Q3 se musí uvádět lomítkem "/" nebo opačným lomítkem "\" případně ";" (tento znak máte v konzoli automaticky pokud máte nastavenou klávesnici na CZ sadu znaků) jinak jsou hrou považovány za běžný text (= nebudou provedeny). Nezapomínejte na port u IP (ta část za dvojtečkou:), jelikož většinou na jednom IP běží několik Q3 serverů jen pod jinými porty. V neposlední řadě je třeba se zmínit o serverech na které se lze připojit jen přes web rozhraní (klienta) jako je např. GamePark, kde vám stačí stáhnout klienta, upřesnit uložení instalace Q3 zaregistrovat si nick a můžete vesele hrát nebo jen chatovat s desítkami hráčů najednou.
Pokud jste pozorně pročetli a nainstalovali všechny potřebné součásti hry jmenované výše, tak byste neměli mít žádný problém s připojením na server. Pokud je server pod heslem a vy heslo znáte, tak ho můžete uložit v HLSW k danému serveru nebo opět přes konzoli po zadaní IP vložíte příkaz: /password xyz (kde xyz = heslo:). Abyste se na server dostali, tak VŽDY musíte mít daný mód (stejnou verzi), který je na serveru a aktuálně naloadovanou mapu (pokud se později změní na jinou, kterou nemáte, tak budete odpojeni) v jiném případě dostanete v konzoli chybovou hlášku (většinou něco jako "unpure client" nebo "unpure pk3 references", případně "wrong client version"). Pokud nedisponujete "funkčním" cd-key nebo ho máte uložený v jiné lokaci než je adresář "baseq3", tak můžete dostat chybovou hlášku "mistyped cd-key" v lepším případě "client uknown to auth", která může po několika sekundách zmizet (ale také nemusí pokud máte cd-key vygenerovaný náhodným dopadem prstů na klávesnici:). Servery běžící s anti-cheat ochranou PunkBuster (stránky technické podpory) vás mohou pokud máte nějaké hodnoty nastaveny špatně (velmi ojedinělé) kicknout a i zabanovat na několik minut (v případě přistižení s aimbotem, wallhackem apod. hrozí permanentí globální ban). Jediný mně známý bug při připojování, který mě napadá je, že pokud se připojíte ve chvíli, kdy končí mapa nebo se zrovna mění na jinou, tak může dojít k disconnect (odpojení), ale to je doopravdy jen minimální problém při dnešních PC na kterých je průměrná doba loadovaní 2 až 5 sekund. :) Každopádně pokud narazíte na jakýkoliv problém s připojováním na server, tak vždy prvně koukejte do konzole na chybovou hlášku, která vám alespoň lehce naznačí co a jak.

Pokud už budete na serveru, není nic zbabělého přítomným hráčům hned po pozdravení říct, že jste Q3 začátečník. Ti by na to měli rozhodně brát ohled a vy byste měli brát ohled na ně a od začátku se chovat jako hráč Quake, tj.
- projevovat se slušně a nevulgárně, nespamovat "smajlíky" ani jiný text
- neodpojit se uprostřed zápasu
- poslouchat zkušenější - např. pokud vás poprosí, abyste se přepnuli do spectatora (diváka - menu/start/spactate)

Na serveru samotném budete potřebovat hlavně jeden důležitý příkaz a to "callvote" (hlasování), kterým se mění gametype ("callvote mode"), mapa ("callvote map"), timelimit ("callvote tl") a další. Při napsání příkazu "callvote" se vám vypíše seznam hlasovatelných položek podle nastavení serveru. "Callvote mode" se doplňuje o číslo volby (1=duel, 3=TDM) např. "callvote mode 3". "Callvote map" se doplňuje o CELÝ název mapy např. "callvote map ztn3tourney1". "Callvote tl" se doplňuje o číselný údaj (v minutách) pokud ho potřebujete změnit oproti default nastavení serveru např. "callvote tl 10" pro duel. Pokud někdo nadhodil hlasování, tak máte vždy dvě volby odpovědi - yes/no. Základní nastavení Q3 cfg zahrnuje nabindované klávesy "F1" jako volbu "yes" a klávesu "F2" jako volbu "no". Pokud jste si pro tyto klávesy vyhradili jiné funkce, tak vždy můžete hlasovat pomocí konzole a příkazu "vote yes" respektive "vote no". Podrobnější informace o fungování příkazu "callvote" najdete zde.
Druhým neméně důležitým příkazem je "ready", kterým dáváte najevo, že jste připraveni ukončit warmup (rozehru) a začít zápas - ve všech gametypech musí dát před začátkem hry všichni hráči "ready" a až pak začíná 10 sekundový odpočet do startu hry. V případě, že si start hry rozmyslíte v onom 10 sekundovém odpočtu, tak můžete použít příkaz "notready" a tím ho zastavit.
Ostatní příkazy použitelné přímo na serveru najdete podrobně česky rozepsané zde.

Instalace a Servery
Konfig, zbraně a pohyb
Mapy a strategie
Komunita a histore

Autor: 
Text: 


Jahody v konzervě 25.11 @ 20:47
Nerad to říkám ale patch point release 1.32 smazali :C
 
Heero-2b 17.04 @ 12:22
q3 nejlepší :)
 
needy 17.04 @ 07:32
q3 se jeste hraje, jo ? (:
 
wision 16.04 @ 10:43
v QL je to cg_enemyColor.. v q3 to je snad podobne
 
mattys 16.04 @ 08:14
a kdo si semnou chce zahrat rad vas privitym na masacra server 78.159.115.77 no proste masakrrrrrrrrrr
 
mattys 16.04 @ 08:11
mel sem na q nejak dany ze jsem videl oponenty fosforove. ted se k tomu nejak nemuzu dopidit poradte pls
 
smOke 08.11 @ 17:44
/cg_fov cislo pokud se nepletu
 
R 08.11 @ 17:16
jak se mění fov?
 
R 08.11 @ 17:15
jak se mění fov?
 
bukynek 21.10 @ 18:34
hele chtel bych se zeptat jak si mam nabindovat ty barevny pismena
 
bukynek 21.10 @ 18:34
hele chtel bych se zeptat jak si mam nabindovat ty barevny pismena
 
w1TR3x 22.08 @ 01:18
sry sv_fps 120
 
w1TR3x 20.08 @ 23:10
PLS,poradte chci se připojit na server a napiše mi to server version is 3, expected 6. Verzi mam 1.32 point release.předem dík.:) pro ty co to moc neumi tak rada pro plasma climbing: napište do konzole cl_drawfps 120 g_synchronousclients 1 teď by jste měli climbovat výš.
 
prcíř 28.06 @ 16:55
kurvasmrt....
 
ayUMeTrI 04.06 @ 05:53
That's way more celver than I was expecting. Thanks!
 
Hoons 01.06 @ 17:43
čaao,chtěl sem se zeptat,když sem si stáhl Q3 na uloz.to, pude mi to i bez CD?
 
cohi 21.05 @ 19:48
nevi nekdo jak se dava do quake 3 arena barevna pismena u jmena?prosim napiste mi na mr.lukas12@seznam.cz
 
alien8k 01.03 @ 22:48
Hook si musíš nabindovat "/bind mouse2 +button5" a je povolená pouze na některých serverech (Jak ho jednou nabidnuješ.. tak už je automaticky bindli na každem serveru kde je povolen.)
 
Marrysb 23.11 @ 07:10
jeste jedna vec nevim jak hraci pouzivaji hook vubec ho nemam v nastaveni
 
mattysb 13.11 @ 15:18
to vse mam. nez sem preinstaloval xp tak mi to jelo ted mam nahrany to samy a nedostanu se na ty servry co predtim. hraval jsem server massacre a ted to chce ten protokol 43. pripojuju se pres qtracker
 
Sharp 13.11 @ 08:39
Chce to stáhnout patch 1.32 a OSP 1.03a - pak by neměl být problém... Spouštět se to pak může bez parametru jen přes quake.exe - OSPečko se nahodí samo při connectu...
 
kyng 12.11 @ 15:42
myslim ze mas jinou verzy hry nez je verze serveru
 
mattysb 12.11 @ 14:14
nemuzu se pripojit na server pise mi to use protokol 43 nebo 68 poradte
 
moj 26.10 @ 20:33
prosím o radu. chtěl jsem si zahrát arenu 3 ze synem. mám spojené dva počítače v síti, nemohuje však spolu rozchodit. nejsem žádný pařmen, moc tomu nerozumím. děkuji
 
Kliet 20.06 @ 17:04
Q3a je z 1999 nebo 2000
 
p` 14.03 @ 17:38
wat
 
.rk.hor1s. 14.03 @ 12:21
nevim presne kdy si to ty xichte jeden psal ale mam pocit ze q3a vylezlo nekde koncem roku 95 a ted je 2010 takže už to 15 let co q3a spatrilo slotlo sveta
 
Kyng 24.01 @ 13:31
skus www.quakelive.com
 
Huntarara 24.01 @ 11:05
Cago potreboval bych poradit hru mam nainstalovanou vsecko udelane cd key taky, ale jak chci zacit hrat tak to po me chce orig. cd. jak se to dá obejít díky za radu
 
nugy 28.11 @ 22:28
hej lidi pomuze mi pls nekdo poslat cd key do Q3A pls 367039645
 
Helius 15.11 @ 02:13
Můj problém spočívá v tom že nevím jak Q3A rozchodit na Vistách mohl by mě nekdo helpnout na icq 231-229-887 ?
 
Hawr1x 13.11 @ 14:40
www.quakelive.com
 
Jirfá 13.11 @ 13:32
kde je to quake 3 arena online?
 
Mates 13.09 @ 17:47
jedine ze by mi nekdo poslal uz to nainstalovany a mozna by mi to slo sry za spam
 
Mates 13.09 @ 17:45
sem si to stahnul ten instalacni program pres firefox a sice se mi to nainstalovalo neco a potom jsme pres internet explorer dal logout a furt mi to bere ze to nemam nainstalovany a kdyz dam tu stranku pres firefox tak mi to nacita furt a ta stranka se ani nenacte furt to tam bezi to kolecko treba hodinu a nic potom sem to vypnul
 
Mates 13.09 @ 17:43
ne starost mam a to ze
 
Kyng 13.09 @ 17:43
Mates zahraj si quakelive je to skoro to sami jako Q3 a mas to bez starosti
 
Mates 13.09 @ 17:42
a jeste mam valid cd-key
 
Mates 13.09 @ 17:40
?zadny nemam
 
82.100.62.202 13.09 @ 17:30
firewall urcite vypnout
 
Mates 13.09 @ 17:29
hele pls lidi vubec to neumim hraju poprve ale mam patch 1.32 a skousel jsem ip oriona a tam je to connect 147.32.127.208:27960 a pod tim to awaiting a ty sekundy a uz jsem jich tam mel pres 104 co dal co mam delat??
 
mpE 29.07 @ 18:48
čau. q3 hraju taky dlouho (6let), bohužel sem ale začal na freeze only (1.16 osp, potom noghost) který nemá takovou úroveň jako awp...ale jinak návod skvělej, GJ
 
Fluke 02.06 @ 07:34
Tak primitivnejsi CD Key som v zivote nevidel :D "2222222222222222" alebo "aaaaaaaaaaaaaaaa"
 
Fluke 02.06 @ 07:34
Tak primitivnejsi CD Key som v zivote nevidel :D "2222222222222222" alebo "aaaaaaaaaaaaaaaa"
 
Miro 03.05 @ 18:25
Prosím Vás, dá sa upraviť Q3 pre rozlíšenie 1680 x 1050, kde sa dá zohnať samostatná orig.kópia, alebo DVD QuakeLive ?
 
Caklik 01.03 @ 19:30
Fakt dobrý návod,jsem si aspoň početl
 
Lukáš 21.01 @ 16:13
fuck you hra
 
panSmasher 07.12 @ 21:11
A23 B23 C23 D23 158 158 158
 
MISAK 07.12 @ 15:45
NAPIŠTE MI CD KEY
 
Tutan 04.11 @ 19:32
Díky za rady, zkusím někde stáhnout Quake 4 a uvidíme :)
 
Lahire 04.11 @ 12:17
:-DDD imho takhle by to mel resit kazdy :-x
 
Sharp 04.11 @ 00:44
Lol Hawe :DDDD

Tutane - máte veřejnou IP?
Jinak jako z nouze cnost se dá využít www.gamepark.cz (doporučují 4 z 5 freezařů)
 
Hawr1x 03.11 @ 23:51
tomu rikam ferovy reseni situace :)
 
Nastic 03.11 @ 21:24
tutan me to tez delalo ale nakonec jsem si poridil novyho quaka4 a tam nam to uz nepada
 
Tutan 03.11 @ 20:18
Ahoj pařmeni, řeším takový problém. Chtěl jsem hrát s kámošem Quake 3 Arena přes Hamachi, a všechno jde hladce, až na to, že cca po 1 max 2 minutách hraní to vždy jednoho z nás vyhodí ze hry, napíše pouze "connection interrupted". Když pak dám v menu "leave arena" a opět se k serveru připojím, můžu hrát zase další slavné dvě minuty. Netušíte někdo, v čem by mohl být problém?
 
jck 05.09 @ 09:40
alebo 110 ! :P
 
rex 05.09 @ 00:08
-nebo 119!!!1!
 
rex 05.09 @ 00:08
nebo 121 jak chces
 
Lee 04.09 @ 17:47
cus, mario ten prikaz je seta cg_fov "120"
 
mario 02.09 @ 13:26
prosim vas hraju qejka od jednicky a trojku si dam s kamosema klidne za tricet let, nevi nekdo z vas, jak se nastavuje takovej ten engine s protahlejsi perpektivou?? VargaMario@seznam.cz, predem dekuji
 
lx 24.08 @ 19:34
cuss, ja mam problem,ze som isiel postupne podla tohto navodu a nainstaloval som si vsetko tak ako je tu napisane, ale ked som potom chcel spustit hru, vyhodilo mi konzolu,kde bolo napisane: User Interface is version 4, expected 3... a point release mam 1.32,takze fakt nechapem. vopred diki za pomoc
 
lb23 20.08 @ 20:05
ahoj mam jeden problem nemuzu najit ve slozce baseq3 soubor q3key nevite cim by to mohlo bejt?mam cedo puceny od kamarada ale neni to original tak pls poradte diky za odpoved dyztak muzete psat na davidek.beran@seznam.cz
 
bitterman 28.05 @ 12:53
this is game is god
 
5Karel 26.05 @ 20:15
Zdarec Quakeři a lidi co hrajete hele mám jeden takovej dotaz já hraju q3 ale jsem jak většina z nás bo doufám že většina věčně v práci a chtl bych vědět jestki je nějaká ta univrzální adresa na q3 free for all nedo TDM.Díka je mi jasný že asi ne ale i tak dík za odpověď když tak písněte na meil Bukare@seznam.cz zdar Lidi a hidně fragů a spoustu zábavy a pohody.
 
tzutu 08.04 @ 08:25
ýžáý ýžážtz
 
MaTe 03.03 @ 16:26
na publicoch sa podla mna hra najviac excessive plus :)
 
smokecity one 26.02 @ 02:24
hraju kazdey den jiz 3 roky ...masakr
 
Nerog 02.01 @ 12:19
Caute nevite pls jak se pokladaji ty veze co se ma napsat do console ??
 
kovar 26.12 @ 01:34
tlacitko ESC, a tam das START, pak join red/blue/game/spectate
 
iZuiEL 26.12 @ 01:18
nevim, proste to najednou jelo:) a btw kdyz uz jsem ve hre tak jak se muzu pripojit do nakeho teamu? :D napisu /ready a nic :/
 
kovar 26.12 @ 01:12
a cim to bylo teda?
 
iZuiEL 26.12 @ 01:09
jo hele, uy se nekam muzu napojit :o
 
kovar 26.12 @ 00:54
hm taka mozna blba rada, ale mas mapu ztn3tourney1? neni defaultne, musis stahnout (o neco vys je)
 
iZuiEL 26.12 @ 00:20
www.uloz.to/123943/asd2.jpg hodi me to sem..a pak zase do toho menu
 
disect 26.12 @ 00:07
hodilo te to do menu;) to nam moc nerekne, zkus nam sem napsat presne tu chybu
 
iZuiEL 25.12 @ 23:52
www.uloz.to/123916/asd.jpg hele koukej na toto..uz sem se nak posunul :) semka me to hodi kdyz se napojim na ug nebo na ten orion...a nevim co ted? kdyz tam to play online tak tam nejsou zadny servery a nemuzu se nikam napojit..proste me to jakoby nekam poji a pak me to da zase na tuto zakladni plochu jak je na tom screenu
 
Legie 25.12 @ 23:35
zkus jiny server je mozne ze ty ug jeste nefrci 100procentne ... zkus olymp nebo orion ty jdou urco
 
iZuiEL 25.12 @ 23:11
no FW mam vyplou..a nic to nehazi, proste dam consoli, "connect qdm1.united-games.cz:27861" a enter..a proste se tam akorat cosi pocita a nenapoji se to..ani kdyz dam multiplayer tak tam nemam zadny hry...ani kdyz dam naky ip do HLSW tak se mi nic neukaze:/
 
Legie 25.12 @ 22:32
tak jedine FW nebo sem hod chybu co ti to pise a podle toho zjistime kde je chyba
 
iZuiEL 25.12 @ 21:13
mam vsechno...
 
jbk 25.12 @ 10:11
Rozbalený cpma (čím to asi bude, že jsem dal nainstalovaný do uvozovek?), point release 1.32, mapy ... ?
 
iZuiEL 25.12 @ 03:30
jak nainstalovany? to se da nak instalovat? :P to uz jsem asi vyresil s tim Cd keyem, tedka se prozmenu nemuzu napojit na zadny servr :)
 
jbk 24.12 @ 21:25
Třeba tím že nemáš "nainstalovaný" cpma ?
 
iZuiEL 24.12 @ 20:34
co kdyz nemam zadnej CD key..proste to po me nechtelo :) a nemuzu se napojit na zadny servr:O co s tim?
 
iZuiEL 24.12 @ 20:33
co kdyz nemam zadnej CD key..proste to po me nechtelo :) a nemuzu se napojit na zadny servr:O co s tim?
 
Patejl 16.11 @ 16:35
Díky! :) Ten problém s pro-nodm9 jsem zaznamenal už dřív u několika málo dalších externích map, zvláštní! Každopádně to přes konzoli šlape takže bez problému!
 
[TA]X|cht 16.11 @ 13:42
2 Patejl: V OSP i CPMA je taky nemam v seznamu map (obe, to s tim ze nemuzes spustit pnodm9 uplne nechapu:), ale daji se naloadovat normalne pres konzoli: /map pro-nodm9 (q3dm14tmp) - v OSP ti ji to spusti ve FFA modu a nejde to zmenit, v CPMA v tourney modu a zmenit to jde (/cv mode).
 
Patejl 16.11 @ 11:25
Potřeboval bych poradit. Mám problém se dvěma výše uvedenýma mapama, konkrétně s q3dm14tmp a pro-nodm9. Ačkoliv všechny ostatní externí mapy nebyl nejmenší problém zprovoznit, tak zrovna q3dm14tmp se mi vůbec ve hře v seznamu TDM map nezobrazuje, v čem je chyba nemám potuchy. Pak je tu mapa pro-nodm9, ta už se mi sice mezi 1on1 mapama zobrazí, ale vtip je v tom, že tak nějak nejde spustit, respektive po kliknutí na Fight se vůbec nic nestane. (tlačítko je úplně mrtvý) V obou případech jsem PK3 soubory standardně umístil do složky BASEQ3! V čem je tedy chyba?
 
Bastard 12.11 @ 18:38
:-)
 
duFo 16.09 @ 08:57
to Bastard: vsetci hraju CPMA vq3 resp. OSP [GP sux], takze necakaj ze ti niekto odpovie na otazky ohladne inych modov
 
Bastard 15.09 @ 22:55
neznate tu někdo ip na rail areny v modu e+ ?? ktery nepožadujou pb ?? dik
 
KURRI 15.09 @ 22:09
Beztak se nemuzu nikam pripojit,snad ani neni kam? A vubec netusím proc.
 
Bastard 14.09 @ 17:18
caw quakeři no čet jsem si co je tu napsany a mam ten samej problem s pb :O
 
!Snake! 30.07 @ 16:11
to jo a taky jsem mu zato poděkaval tak nevim co tady řešite jsem přišel pozdě z prace tak jsem si zapařil a on hned že sem imbecil!
 
sx 30.07 @ 15:45
myslim ze xicht ti napisal vsetko co treba tak laskovo zapni rozum a nelam tu :))
 
!Snake! 30.07 @ 13:23
hmm tak nevim kdo tu je imbecil a faker kdyš tě tu někdo prosi o radu a ty ho pošleš někam
 
!Snake! 30.07 @ 13:12
ok jak chceš xichte :-D
 
[TA]Xicht 30.07 @ 12:20
4 Snake: Timhle spamem v pul treti rano nam davas jasnej dukaz toho ze si bud imbecil nebo faker, takze se uz vyvaruj komentaru, ptz odted je budu mazat (stejne jako ty 2 uvodni).
 
!Snake! 30.07 @ 02:35
a sry že tě pořad otravuju :-)
 
!Snake! 30.07 @ 02:34
no tak jsem stahnul ten point release 1.32 a upda.. jsem to a pořad se to sere :-((
 
!Snake! 30.07 @ 02:24
prosim kde mam chibu že to nejde?? seta name"^f^1"^x3FE200óďěéäóîáëĺ^1"
 
[TA]Xicht 30.07 @ 00:31
Snake: Tobe neni pomoci a to ne jenom po strance pravopisu. :] Kazdopadne rychla rada pokud nejsi zafejkovanej Walpeer: 1.) zkus nehrat E+, s timhle modem ti tady nikdo radit nebude, ptz je to prasarna. 2.) PunkBuster mas v point releasu 1.32, staci ho nainstalovat a pak updatnout bud pres stahnuti posledni verze z webu...viz PB technicka podpora (v navodu) anebo jenom vyckat na serveru, kde je PB zapnutej, nez se sam updatne. .R.: Trosku pochopeni toho, ze neovladam PG a tudiz ani zaniklou GZ by neskodilo. Nastesti Mici mel svuj puvodni navod jeste furt na disku, takze nic neni ztraceno, ale problem je s prevedenim do nejaky webovy podoby. Hawrix jako obvykle zklamal a jako druhej prislibil pomoc Tyf, tak muzem jen doufat...:]
 
!Snake! 29.07 @ 01:53
hmm kurva potřebuju pomoct s punkpuster :(( pořad my to kvuli tomu vipadava hra ze serveru:_(( tak jsem si to skusil stahnout a nic:(( tak pl.. jestli tu nakej borec vi co stím tak mu budu vděčnej kdyš tu napioše nebo my na nail pošle nakej šikovnej programek:-) S.Neuzil@seznam.cz dik:-)
 
Sharp 27.07 @ 21:20
jj, snejku, e+ je da best - katipan to taky říkal...
 
!Snake! 27.07 @ 21:04
ale dik že si aspon napsal:-) ja hraju mod excesive plus ten mě zaujal nejvice je to nej mod podle mě:-)
 
!Snake! 27.07 @ 20:59
jj dik no a nevím no jestli neviditelnost u qýuake je normalni:D a že prochazení zdi je taky normalní!! no ja si stahnul punkpuster ale je moc starej tak potřebuju novej a fakt uš nevim kde ho najit :((
 
.R. 17.07 @ 11:27
Trošku aktualizace by neškodilo , odkazy na mrtvej gamezone nevypadaj moc dobře.
 
[TA]Xicht 03.07 @ 12:11
2 luk: Nejdriv si to precti a pak pis...moc dobre je tam uvedeny kde sehnat q3 cd key. :]

2 OTAK: TAK TO SI TADY SPATNE...:]]]

2 !Snake!: Ehm...jedinej anti-cheat v Q3 je PunkBuster kterej se instaluje s patchem 1.32, ale stejne pochybuju, ze si narazil na cheatera v Q3. :]
 
sts 03.07 @ 12:07
spis bys potreboval profackovat
 
OTAK 03.07 @ 09:55
POTŘEBOVAL BYCH INSTALAČNÍ KOD NA WOLFENSTEIN
 
luk 06.06 @ 21:04
nevíte nekdo jekej je cd key na quake 3??????
 
Sharp 24.05 @ 16:56
jj, poradte plz někdo, me by se to taky hrozně šiklo .- hrozný ty čítři dneska :P
 
!Snake! 24.05 @ 16:45
cao borče PROSIM TĚCHTĚL SEM SE ZEPTAT KDE NAJdu ANTI CHEAT !!! nemužu ho sehnat !! sere mě kdyš někdo používá chet ! dik
 
SuperpyriN 11.05 @ 15:24
díky xIchte za obsáhlé info .
 
Legie 03.04 @ 17:53
no na ceske q3 servery nepotrebujes nikde originalku.
 
Zubb 03.04 @ 16:09
i bez origosu... doporucuju napriklad bezny postup - pripojit se pres DC++ na svedske huby a dat hledat q3key... .)
 
Hiro_23 03.04 @ 15:23
takze pokud chci hrat Quake 3 treba na parbe.cz a nebo na serverech co jsou tady ,potrebuji originalni verzi Quake 3 Arena s tim cd klicem, nebo se da hrat i kdyz nemam originalni verzi ??
 
P.J.RiPPeR 13.03 @ 10:49
bind c "say :D"
 
NeXeR 19.02 @ 13:08
bind F4 "say ^3 ='( Tady někdo neumí používat google.com"
 
Julius[Fx] 18.02 @ 21:01
Čus mam jednu otázku !Všichni umí udělat smajlíky ve hře na serveru ptal sem se a prej se to dělá ve složce baseq3 a něco tam nastavit tak jestli víte jak se dělají ty smajlíci tak mi napište na icq :441948630 nebo na email:JuliusCzech@seznam.cz dik čus!
 
[TA]Xicht 17.02 @ 18:24
Takovy rady tady fakt nesirime...
 
Filipes 17.02 @ 13:15
dík za návod, posylš nevíš, kde se dá stáhnout Quake III?
 
sts 16.02 @ 11:30
spatnej point release, potrebujes 1.32
 
chachar 16.02 @ 10:20
asi blbej dotaz ale presto ... kamos me poslal uz nainstalovaneho Q3 arena pres icq cd key mam svuj .. ale kdyz se snazim pripojit na nejakou gamesu na gameparku tak me to nespusti hru ale hodi consoli a napise :User Interface is version 4, expected 3 poradi me nekdo co mam delat prosim...
 
tyfoon 14.02 @ 01:11
prdele.. ser, ne ses ;)
 
tyfoon 14.02 @ 01:10
ses na favorites .. HLSW rox
 
Patejl 13.02 @ 23:32
Pěknej článek, měl bych jeden blbej dotaz! Jak se dají přidat servery do favorites? Nevím co dělám špatně, ale když to zkusím přes Add to favorites v Server Infu, tak mi konzole sice napíše, že server byl přidám do oblíbených, ale ve favorites se mi pak přesto vůbec nic neobjeví!
 
-pjr- 19.12 @ 18:26
Doplněk k votování v OSP a základním příkazům: pjripper.wz.cz/files/navody/osp-votovani.html pjripper.wz.cz/files/navody/osp-ovladani.html ;)
 

  Quake.cz komunita na Discor  Quake kalbage 2014  Quake Live - Memorial 3  Praha - TDM LAN   QUAKECON 2013  Když je ta středa  Rozhovor s Tykem
last comments
  Euro Open Cup - Teams  Quake.cz komunita na Discor  Quake 3 Guide - komunita a   Záviděníhodná návštěva id S  Rozhovor s Debtorrem
 
 
 
 
 
back to news

Czech Quake powered by InterneXt