Quake.cz - czech quake fan site
 
Trailers: id Software, Killat0n
Start: Basics, Weapons
Tune it: Config Generator
Master it: Hud Generator
Platform: QL PRISM


 Co je Quake Live?
 Představení QL v Grunex.tv
 Chci zkusit QL


 
Join Us On Facebook!!

TDM PICKUP

Quake 4 guide by Hawr1x

Quake 3 ULTIMATE! guide by X|cht

Jak hrát Q2 ONLINE? by kkubass

QuakeWorld guide for newbies by JohnNy_cz

ezQuake modern Quakeworld client

nQuake QuakeWorld balíček

BREAKDOWN HQ

Quake Defrag Calendar 2007 by TopB

Encyklopedie Dooma a Quake by Pavel Trnčák

www.quakechannel.cz

http://quake2.gamepark.cz

MAXELL's HOMEq4.scene
 Quake 3 Guide - konfig, zbraně a pohyb

Instalace a Servery
Konfig, zbraně a pohyb Mapy a strategie
Komunita a historie

Černá magie Q3 aneb tvorba vlastního CFG

"Po spuštění hry zmáčknete klávesu "~" (to je ta hned pod ESC:), tím se vám zobrazí "console" do které se zapisují veškeré příkazy. Všechny příkazy v Q3 se musí uvádět lomítkem "/" nebo opačným lomítkem "\" případně ";" (tento znak máte v konzoli automaticky pokud máte nastavenou klávesnici na CZ sadu znaků) jinak jsou hrou považovány za běžný text (= nebudou provedeny)."

Jedna z výjimečností, kterou Quake (ano byl to už ten původní Q1:) vnesl do světa her byla možnost ovlivnit "look" hry do nejmenších detailů díky nepřebernému množství příkazů. Ani Q3 není výjimkou a tuto možnost do poslední kapky využívá. Vy kteří jste s vážnějším hraním Q3 nikdy nepřišli do styku byste se mohli divit s jak moc graficky upravenou hrou většina hráčů hraje. Úpravy se provádějí v souboru "q3config.cfg", který se nachází v adresáři módu, který hodláte hrát (OSP, CPMA, RA3 atd.). Jedná se o normální textový soubor, který lze upravovat jak ze hry v konzoli, tak přímo ve windows ve wordpadu/notepadu. Nejzákladnější příkazy samozřejmě jde nastavovat v menu hry - např.: klávesy pro pohyb/zbraně, grafické rozlišení atd. Popravdě původní nutkání k úpravám CFG byly dány hardwarovou náročností v době vydání (daň za převratný engine:), ale také nedostatkem nastavení právě v menu hry. Dnes již samozřejmě hráče i s průměrnou PC sestavou hardwarové nároky nezastraší, ale to ještě neznamená, že se nebudou grafické vymoženosti Q3 osekávat na kost ! :) Ne že by defaultní grafika Q3 vypadala špatně nebo tak něco, ale primárním cílem online hráče, který chce být konkurenceschopný, je PŘEHLEDNOST a JEDNODUCHOST. Dnešní rádoby "pro-gamingové" hry vsázejí na mladší generaci, které občas ke spokojenosti stačí blyštící se pozlátko jménem grafika. Dalo by se říci, že vlastně každý díl Quaka nebyl o nic jinačí, jelikož byl vždy vrcholem grafických orgií v dané době, ale právě on narozdíl od zbytku těchto her nabízí téměř neomezené možnosti v úpravě grafiky/interface a to v rámci fér pravidel (nejedná se o využívání bugů hry ala CS apod.).

Na téma CFG toho bylo napsáno již mnoho a ti z vás, kteří nemají problém s angličtinou si vždy mohou přečíst u jednotlivých módů jejich úpravy (v .txt souborech) anebo si najít další články na internetu. Pro vás ostatní tu však existujou i české návody za které vděčíme oldschoolerům jako jsou Mici a Teether. Jejich články už bohužel upadly téměř do zapomenutí a my co jsme na nich "vyrůstali" (léta páně 2002:) už jen matně vzpomínáme na detaily, a tak jsem se rozhodl jejich šlechetné úsilí opět vynést na světlo světa v této části. Články jsou sice psány v roce 2002 v době kdy nebyla verze Q3 1.32 ani OSP 1.03, ale věřte, že 99% zde uvedených informací platí dodnes, jelikož jsou to "baseq3" hodnoty, které se nemění ani v jiných módech (samozřejmě až na výjimky jako je HUD). Základní nastavení s názornými ukázkami najdete v tomto článku. Vyčerpávající přehled příkazů ovlivňující vizuální stránku se nachází v pokračování článku. Další část se zabývá nastavením HUDu (interface). A poslední díl se věnuje nastavení zvuku a hodnot ovlivňující ping.
Ve stejné době vznikl obdobný článek detailně zaměřený na OSP. Najdete v něm víceméně vše čeho lze využít v tomto módu a tudíž neváhejte a vrhněte se do kvalitního čtení s bonusovými ukázkami.
Jako poslední článek uvedu již zmiňovanou CPMA vq3 guide, která vychází ze znalostí baseq3 a OSP příkazů a je určena pokročilejším hráčům.

Při úpravách CFG se vám jistě bude hodit jeden speciální příkaz jménem "cvarlist *". Ten umí hledat v celém CFG jednotlivé znaky/slova, které uvedete v tomto příkazu za hvězdičkou, např.: "cvarlist *item" vám najde všechny příkazy v CFG obsahující slovo "item". Dalším pomocníkem vám může být klavesa "TAB". Například při zadání znaků "cg_" a zmáčknutí TAB vám vyjedou všechny příkazy začínající těmito znaky. Pokud přidáváte další znaky a mačkáte TAB, tak se vám bude postupně snižovat počet nalezených příkazů odpovídající řetězci znaků. Vlastně jde o automatické doplňování, které vám může usnadnit hledání určitého příkazu v množství podobných příkazů nebo zkrátit dobu nutnou na jeho vypsání (např. napíšete "conn" zmáčknete TAB a automaticky se vám doplní na "connect").

V tuto chvíli si nejspíš říkáte, že je toho na vás moc a proč se s tím vším obtěžovat. Víceméně máte pravdu, jelikož dnes vám stačí (na rozumné hraní) nastavit grafiku, tak aby vás vyloženě neštvala, zvýraznit enemy modely, pozměnit HUD a "nabindovat" nějaké ty teamové hlášky a pár příkazů, ale na vrcholné úrovni hrají roli i detaily, které byste považovali za nepodstatné a když už tady ta možnost na úpravy je, tak proč jí nevyužít... Pokud máte zájem shlídnout CFG výtvory jiných hráčů, tak klikněte na odkaz pod tímto textem - CFG zkopírujte do adresáře módu a buď přejmenujte na "q3config.cfg" (čímž ale přepíšete vlastní default cfg:) anebo ve hře použijte příkaz: "exec nazevcfg" a tím ho načtete místo defaultního "q3config.cfg".

Několik málo ukázek CFG českých hráčů


UMĚNÍ ZABÍJET aka SKILL

Nyní už máte všechny potřebné informace, abyste nakoukli do světa online hraní Q3, ale pozor na první dojem ! Musíte si uvědomit, že vstupujete na půdu hry, kterou někteří lidé hrají již několik let, což sebou nese velké riziko výprasku v prvních měřeních sil se zkušenějšími hráči. Je známo dost případů nováčků, kteří hře nedali větší šanci, jelikož prostě narazili na něco co nechápali jak je možné a cítili se ukřivděně (obviňování z cheatování) nebo prostě jen podlehli dojmu, že není možné tomuto skillu v nejbližší době konkurovat. Existuje taky jistá skupina hráčů, která žije v dojmu, že když poráží boty (single player) na obtížnost NightMare, že jsou automaticky připraveni na hraní proti lidem - není tomu tak. :) Quake 3 je hra těžká a k nováčkům až nepřátelská, já vám mohu nabídnout letité praktické zkušenosti, ale jejich efektivní využití v praxi je podmíněno pravidelným a trpělivým hraním. Nečekejte, že za měsíc z vás bude alespoň průměrný hráč...bohužel nebude. Všichni jsme si prošli oním úvodním utrpením, všichni jsme si odnášeli z prvních her výsledky 50:0 apod., ale je to výzva...výzva probojovat se na vrchol stejně jako v jiných normálních sportech. Na druhou stranu vás nikdo nenutí hned hrát turnaje proti zkušeným hráčům a na public serveru (GamePark.cz je ideální pro úplné nováčky) si vždy někoho kdo je na podobné úrovni najdete. Pokud vás duely zklamou svojí "obtížností", tak doporučuji hrát mix TDM hry, kde chytnete aim a vůbec základy Q3 gameplaye aniž byste museli spoléhat jenom na svůj vlastní výkon.

Quake 3 je poslední hrou "ze staré školy", která vám nabídne královskou disciplínu jménem duel v níž teprve poznáte propracovanost a složitost umění zabíjet...


Zbraně, powerupy a další harampádí

Důležitým prvkem ovlivňujícím taktiku je sbíraní a znalost "itemů". Nehrajeme žádné CSko (nemáme nákupní vozík:) a proto si musíme pěkně po svých pro všechny věci doskákat na tzv. "item spawn point". Věci, které se dají v Q3 sebrat/použít se dělí do 4 kategorií: health (zdraví), armor (brnění), weapons a ammo boxes (zbraně a munice) a nakonec PowerUps. V této části nakousnu téma "timing" (časování - časomíru zapnete příkazem "cg_drawtimer 1"), jelikož všechny itemy se objevují v pravidelných intervalech a na jejich kontrolování bývá založena taktika v některých gametypech (hlavně duel). S tím souvisí i menší matemetické propočty z kterých můžete vydedukovat kolik zdraví/brnění má váš soupeř a reagovat na to vhodnou zbraní.


Zdraví
Jeho funkce je jednoduchá, pokud vás soupeř zasáhl, můžete si díky těmto itemům vylepšit váš "health status" (stav zdraví). Hráč vždy po "respawnu" (objevení se) začíná se 125 zdraví a to mu postupně (každou sekundu) o 1 zdraví klesá až se zastaví na 100. Logicky pokud se dostane zdraví na úroveň 0, tak umíráte. Zdraví se nachází v Q3 ve čtyřech variantách: 25 health, 50 health, 5 health a Mega Health.

- 25 health: "Respawnanuje se" (znovuobjevuje se) po 35 sekundách a lze jím doplnit health status do maxima 100 zdraví.

- 50 health: Respawnuje se po 35 sekundách a lze jím doplnit health status do maxima 100 zdraví.

- 5 health: Respawnuje se po 35 sekundách a lze jím překročit hranici 100 zdraví (max 200), avšak v případě, že máte více jak 100 zdraví, tak se vám bude každou sekundu 1 zdraví odečítat až na hranici 100 zdraví.

- Mega Health (MH): Jednorázově přidá 100 zdraví a to až do maxima 200, ale též se jeho stav každou sekundu o 1 snižuje až na hranici 100 zdraví. Jeho respawn time je závislý na mapě/gametypu - nejčastěji 35 sekund nebo 2 minuty. Bývá většinou považován spolu s RA (Red Armor) za nejdůležitější (= nutnost časovat si ho) item v duelu.


Brnění
Jediná funkce brnění je snižovat "damage" (poranění), které utrpíte v soubojích. Po respawnu začínáte s brněním 0. Nedodostatek brnění vás sice nezabije, ale za to jeho dostatek vás od smrti může oddálit, jelikož brnění pohlcuje 2/3 damage (zbývající 1/3 se projeví úbytkem zdraví). Takže pokud máte např. 100 zdraví a 100 brnění, tak vám po zásahu railgunem, který dává 100 damage (zkratka: dmg) zbyde 66 zdraví / 34 brnění a případný další zásah z railgunu by vás již zabil. Samozřejmě tento poměr se mění v závislosti na tom jestli je váš "armor status" (stav brnění) dostatečně vysoký na to, aby dokázal pokrýt 2/3 z obdrženého poranění (pokud ne, tak se rozdíl projeví na stavu zdraví) např. pokud máte 100 zdraví a 50 brnění, tak vám po zásahu railgunem (100 dmg) zbyde 50 zdraví a 0 brnění. V Q3 se brnění nachází ve 4 variantách: armor shard, Green Armor (zelené brnění), Yellow Armor (žluté brnění) a Red Armor (červené brnění). Všechny brnění mají tyto stejné vlastnosti: respawnují se po 25 sekundách, blokují 2/3 damage a nad hranicí 100 brnění (maximálně lze mít 200 brnění) se postupně snižuje stav brnění o jedna každou sekundu až na 100.

- armor shard: Přidává 5 brnění, bývá po mapě rozházen ve větším množství, většinou se využívá v situacích, abyste nebyli zabiti jednou ranou (tzv. one hit kill), např.: máte 100 zdraví, vemete jeden shard a už přežijete jeden zásah z railgunu a máte tak 1,5 sekundy času než bude moci soupeř opět vystrělit a dorazit vás.

- Green Armor (GA): Přidá vám 25 brnění, nachází se jen v minimu map (např. hub3aeroq3).

- Yellow Armor (YA): Přidá vám 50 brnění, většinou pokud nemáte kontrolu nad MH (Mega Health) nebo RA (Red Armor), tak se dostáváte do defenzivnější role a snažíte se kontrolovat právě žluté armory (často více než jeden v mapě).

- Red Armor (RA): Přidá vám 100 brnění, strategický item hodný "timeování" (časování).


Zbraně
Co by to bylo za střílečku, kdybychom neměli k dispozici pořádný arzenál zbraní. Dokonalost Q3 je také daná celkovou vyvážeností zbraní, díky níž vyloženě žádná zbraň není "overpowered" (příliš účinná), ale zároveň ani příliš slabá. Samozřejmě zde do toho zasahuje taktický prvek a každá zbraň má svoje ideální použití v různých situacích. Mimo stručných statistik se i pokusím přidat pár užitečných tipů jak se zbraněmi zacházet (a ne, teď nemluvím o jejich čištění:). V Q3 máme celkem 9 zbraní z toho ta poslední a nejsilnější BFG 10k (dobře známá "Big Fucking Gun" již z dob Doom 1:) se ve většině módů/gametypů ani nepoužívá právě díky její nevyváženosti. Ostatní zbraně jsou: Gauntlet, MachineGun (MG), ShotGun (SG), Grenade Launcher (GL), Rocket Launcher (RL), Lightning Gun (LG), Railgun (RG) a Plasmagun (PG). S výjimkou první zbraně gauntletu je do všech ostatních zbraní třeba střelivo. Gauntlet a MachineGun jsou jediné dvě zbraně, které máte automaticky po respawnu a ani jednu z nich nenajdete v mapě k sebraní (do MG můžete sbírat ammo boxy = dodatečné střelivo). Respawn time zbraní bývá různý podle mapy/gametypu - většinou bývá ale 5 sekund v duelech (15s v pro-q3dm6, pro-q3tourney4), FFA (Free For All) a 30 sekund v TDM. Další možnost jak získat zbraň je zabít soupeře (případně spoluhráče:) a tím automaticky získáte jeho aktuální zbraň s jejím základním počtem nábojů (nehledě na to jestli z ní střílel nebo ne). Všechny zásobníky munice (ammo boxes) mají vždy respawn time 30 sekund a většinou bývá po mapě od každé zbraně minimálně jeden zásobník. U zbraní, které mají hodnotu "prodleva mezi výstřely" větší než "čas nutný na změnu zbraně" počítejte s tím, že nemůžete zbraň hned po výstřelu změnit dřív než byste mohli znovu vystřelit. Např.: railgun má hodnotu "prodleva mezi výstřely" 1.5 s a pokud ihned po výstřelu budete chtít přepnout na jinou zbraň, tak musíte počkat než se za těch 1.5 s nabije a až pak se okamžitě zbraně vymění...dávejte si na to pozor, je to jeden z důležitých taktických prvků související se správnou volbou zbraně v danou chvíli. Nezapomínejte, že Q3 si nehraje na reálné zásahy a tudíž je jedno do které části těla (hitbox) svého nepřítele trefíte. Jakékoliv zranění, které způsobíte soupeři produkuje zvuk a tyto zvuky se liší podle toho kolik má váš cíl zdraví. V podstatě se dá říci, že čím méně zdraví cíl má tím hlasitěji "sténá".

- Gauntlet: Základní zbraň bez munice použitelná jen v absolutní blízkosti (na dotyk) nepřítele. V duelu téměř nepoužitelná (snad jen při campování průchodu teleportem) a v TDM/CTF dobře využitelná při překvapivém útoku zezadu nebo v uzavřeném prostoru. V souboji gauntlet na gauntlet bývá výhodou skrčení nebo točení se kolem nepřítele...

* Damage - 50
* Prodleva mezi výstřely - 0.4 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - pila, pumel

- MachineGun (MG): Druhá základní zbraň, ale s velkým potenciálem při dostatečné zručnosti. Na střední vzdálenost při které ještě není takový rozptyl nábojů lze dosáhnout úctyhodné přesnosti (30-40%) a tím se z ní stává velmi slušný zabiják cílů bez dostatku života/brnění. V TDM zbraň, kterou je nutno co nejlépe ovládat, jelikož je to zbraň, kterou máte vždycky a na jejích 50 nábojů a 5 dmg za zásah lze uhlodat nepřítele po respawnu. Jinak nezapomínejte, že u všech zbraní lze používat zoom (přiblížení) díky příkazu "cg_zoomfov" a zrovna u MG to přichází vhod na větší vzdálenosti.

* Náboje - 100 (duel) / 50 (TDM)
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +50 bullets
* Damage - 7 (duel) / 5 (TDM)
* Prodleva mezi výstřely - 0.1 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - mašina, kulas

- ShotGun (SG): Brokovnice je zbraň, která má na jeden výstřel největší damage. Jeden výstřel obsahuje 11 broků, každý z nich dává 10 damage, takže maximální damage vychází 110. Zde však přichází na scénu rozptyl, který se zákonitě se vzdáleností od cíle zvětšuje, avšak v několika pravidelných vzorech, tudíž výstřel ze stejné vzdálenosti není nikdy stejný jako ten následující. SG je ultimátní zbraň na blízko a dokáže soupeře velmi nemile překvapit i na střední vzdálenosti. V duelu zbraň používaná spíše na dodělávání nepřítele nebo na překvapení nepřítele na blízko. V TDM jedna z nejpoužívanějších zbraní (bývají 2 v mapě), velmi vhodná k hlídání pozicí (jumpady, teleporty) nebo jako velmi spolehlivá zbraň na "quad run".

* Náboje - 10
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +10 shells
* Damage - max 110
* Prodleva mezi výstřely - 1 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - brok, brokovka

- Grenade Luncher (GL): Granátomet je většinou začátečníky podceňovaná zbraň kvůli obtížnému míření, avšak jeho projektily pohybující se po specifické balistické křivce mohou být v rukou zkušeného hráče smrtící. Každý vypálený granát vybuchne maximálně do 2.5 sekund v případě, že přímo netrefí cíl. Granátomet je první z popisovaných zbraní disponující tzv. "splash damage", což není nic jiného než damage působící do určitého prostoru okolo explodujícího granátu (čím blíže výbuchu - tím je damage větší). Této vlastnosti se využívá k tzv. "spamování", což je vlastně taktika, která zabraňuje nepříteli dostat se přes vybuchující granáty k vám nebo k nějakému strategickému místu/itemu. Dále se dá používat ke speciálnímu skoku "grenade jump", ale jeho využití je většinou velmi ojedinělé (např. v ztn3tourney1 od GL jump na RA).

* Náboje - 10
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +10 grenades
* Damage - 100
* Splash damage - 1-99
* Prodleva mezi výstřely - 0.8 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - granát

- Rocket Luncher (RL): Jednoduše řečeno "zbraň zbraní". Všechny díly Quaka jsou postaveny na umění s touto zbraní. Raketomet střílí své projektily vždy v přímce, ale musíte počítat s tím, že nezasahují cíl okamžitě (non-instant damage) jako jiné zbraně (MG, SG, LG, RG). Stejně jako GL disponuje i RL splash damage. Zde přichází na řadu tzv. "predikce" (předpovídání) pohybu. Nejlepší taktikou jak raketometem zasáhnout nepřítele, je mířit mu pod/na nohy. V tomto případě můžete čekat, že ho trefíte za plný damage 100 anebo alespoň zapůsobí splash damage, která má velmi často za následek odhození cíle do vzduchu, kde se stává ještě snadnějším cílem pro další zásah. Stejně jako GL se i RL dá využívat ke spamování a to hlavně při utíkání od nepřítele s minimem zdraví. RL se dále celkem často používá k "rocket jumpu", který je výborným taktickým prvkem překvapení, ale nezapomínejte, že vám vždy ubírá zdraví (20-50 podle provedení). RL je velmi univerzální zbraň a tudíž byste se vždy měli snažit jí co nejdříve získat.

* Náboje - 10
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +5 rockets
* Damage - 100
* Splash damage - 1-99
* Prodleva mezi výstřely - 0.8 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - raketa, rakeťák, bazuka...

- Lightning Gun (LG): Nejrychleji střílející zbraň v Q3. V rukou hráče s vytříbeným (30-40%) aimem (schopností dobře mířit) absolutně devastující zbraň. Ideální na pomalu se pohybující nebo nedostatečně uhýbající cíle. Její jedinou jasnou nevýhodou je omezený dostřel (range), který odpovídá tak střední vzdálenosti (těžko popsat jinak, musíte vyzkoušet a zvyknout si na to). Dalším menším mínusem je neustálý "vrčivý" zvuk i v situacích, kdy z této zbraně nestřílíte. Podle tohoto zvuku můžete lokalizovat nepřítele anebo být sami nalezeni, tudíž pozor pokud chcete být potichu, přepněte si na jinou zbraň. LG je jedna ze zbraní vysoce citlivá na kvalitní ping, takže se nedivte, že váš aim je na LANu (Local Area Network) daleko lepší než při online hraní. LG je vynikající zbraň v kombinaci s Quad Damage. LG má velmi značnou schopnost "odhazovat" (drawback) váš cíl ve směru střelby, čehož se dá velmi často dobře využít (např. se k vám přes střelbu nemůže dostat nepřítel na blízko nebo ho můžete téměř zastavit ve vzduchu, když padá atd.). Pozor na spotřebu munice, doopravdy mizí velmi rychle, a tak je s ní třeba šetřit anebo sbírat munici, případně znova samotnou zbraň.

* Náboje - 100
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +60 cells
* Damage - 8
* Prodleva mezi výstřely - 0.05 s (nejméně !!!)
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - shaft, bleskomet (:D)

- RailGun (RG): Zbraň původně představená již v Q2, která si vydobila svojí popularitu hlavně mezi "snipery" (odstřelovači). RG výstřely zasahují okamžitě a bez rozptylu. Nejlépe použitelná na vzdálené cíle, nebo na ty co se pohybují "předpokládatelně" (např. vertikálně na jumpadech). Vedle RL a LG dozajista nejpoužívanější zbraň v duelu, díky její přesnosti a účinnosti. Její jasnou nevýhodou je dlouhá doba nabíjení (1.5 s), takže bývá vhodné vědět, kdy tuto zbraň použít a dobře trefovat (za kvalitní úspěšnost střelby se dá považovat 40+ %). Stejně jako LG, railgun vydává stálý zvuk, v tomto případě spíše "hukot". Pozor na kontakt s nepřítelem na blízko, jakékoliv zásahy vám zhoršují (jen vizuálně) možnost trefit. Pokud jste v opačné roli a snažíte se zásahu z railgunu vyhnout, tak se pokuste uhýbat co nejvíce náhodně (nepředpovídatelně), pokud se ocitnete ve vzduchu, tak zkuste mačkat skrčení (crouch), neboť tímto se zmenšuje váš hitbox (ač to není při animaci modelu vidět). Nezapomínejte, že Q3 má předem definovanou velikost hitboxu (velikost prostoru do které lze zasáhnout nepřítele) a vámi nastavený model to nijak neovlivní (např. velký TankJr). S tím souvisí problém s "průstřely", kdy prostě váš výstřel nepřítelem projde aniž by ho zranil (nejčastěji okraje modelu = hlava, ruce, nohy). V případě, že stojí dva (a více) soupeři v přímce vašeho výstřelu, tak projektil projde a zasáhne jak prvního, tak druhého. Stejně jako většina zbraní v Q3 má i rail schopnost odhazovat nepřítele ve směru výstřelu, v tomto případě je to velmi razantní pokud se trefíte ve chvíli, kdy se pohybuje cíl nějakým směrem - můžete ho zastavit/zbrzdit když běží k vám, odhodit do strany, když střílíte z boku anebo popohnat ještě více dopředu když běží od vás. Dosti hráčů využívá možnosti zoomu při railování, takže neváhejte a vyzkoušejte i vy ideální hodnotu "cg_zoomfov", akorát nezapomeňte, že s jiným "fovem" se mění pocit ze sensitivity. Často se používá k taktice "hit and run" (zasáhnout a utéct), když trpíte nedostkem zdraví/brnění a váš soupeř naopak kontroluje všechny itemy.

* Náboje - 10
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +10 slugs
* Damage - 100
* Prodleva mezi výstřely - 1.5 s (nejvíce !!!)
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - rail

- PlasmaGun (PG): Zbraň s největším damage za 1 s (při 100% přesnosti:). Smrtelně nebezpečná na blízko, ale vzhledem k tomu, že její jednotlivé projektily létají celkem pomalu, tak se účinnost s rostoucí vzdáleností zmenšuje. Dobře využitelná ke spamování do úzkých chodeb, kde před ní nelze uhnout. PG má také malou porci splash damage, která se dá ale brát jako zanedbatelná (pozor při souboji se soupeřem na nulovou vzdálenost, budete si o něj dávat splash damage). S PG se dá provádět tzv. "plasma jump" nebo taky "plasma climbing" (šplhání). Nejlepší zbraň (při dostatečné přesnosti a na blízko) na tzv. "spawn fragování" (zabití soupeře ihned po jeho znovuobjevení po smrti).

* Náboje - 50
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +30 cells
* Damage - 20
* Splash damage - 1-6
* Prodleva mezi výstřely - 0.1 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - plazma

- BFG: Ve většině "klasických" módů/gametypů se tato zbraň nevyskytuje. V baseq3 na ní můžete maximálně narazit v některých FFA (Free For All) mapách a většinou tím bývá (negativně) ovlivněna jejich hratelnost. BFG je ultimátní zbraní s vysokou kadencí, velkou damage, splash damage a rychlými projektily. Víceméně se doopravdy jedná jenom o takový úlet autorů a normálně se s touto zbraní nehraje (autoři map jí vynechávají)...

* Náboje - 20
* Max nábojů - 200
* Zásobník munice: +15 bfg ammo units
* Damage - 100
* Splash damage - 1-99
* Prodleva mezi výstřely - 0.2 s
* Čas nutný na změnu zbraně - 0.45 s
* Slangově nazývaná - béefgéčko (:D)


PowerUps (PU)
Jedná se o velmi silné itemy, které vám dodají různé speciální schopnosti/možnosti. V duelu se nevyskytují vůbec, naopak v TDM/CTF bývá na jejich ukořistění založena celá taktika. Většina z nich se v normálních gametypech nevyužívá, a bývá k vidění jen v několika FFA mapách. Mezi základní PU patří: Quad Damage, Battle Suit, Haste a Regeneration. Zbývající téměř nepoužívané PU jsou: Flight a Invisibility. Speciální skupinu PU, které po sebrání můžete použít kdy potřebujete (klávesa "use item"), tvoří: Medikit a Teleporter.


Quad Damage (QD): QD je nejčastějším PU v TDM mapách. Po jeho sebrání mají vaše zbraně 30 sekund trojnásobnou damage (nenechte se plést názvem "quad":). První QD se objevuje v rozmezí 0:30-1:00 a podle času sebrání vždy po 2 minutách (ve FFA po 45 s). Jeho využití je jasné, sebrat a zničit co nejvíce nepřátel. QD je smrtící s každou zbraní, ale především s MG (rychlé uhlodání) a RG (300 dmg jedním zásahem) vynikají na dálku, SG/LG na vzdálenost střední a menší a v případě použití RL/GL/PG dávejte pozor na vlastní splash damage, která je též 3x větší a tudíž i 3x nebezpečnější pro vás i vaše nepřátele. Jinak pokud máte dostatek zdraví/brnění, tak bývá fragování s QD procházka růžovou (krvavou ?:) zahradou...

Battle Suit (BS): V hraných TDM mapách je umístěn pouze jednou a to v q3dm14tmp, ale za to této mapě dodáva zcela nový rozměr. BS nuluje 30 sekund veškerou splash damage a půlí všechnu ostatní damage, kterou dostanete. Výhodou pohlcování splash damge je, že můžete bezstarostně používat k přesunování se po mapě Rocket Jumpy (RJ), což je velmi praktický prvek. Zároveň vám BS umožňuje pohybovat se v lávě bez ztráty zdraví, což je sice pěkné, ale využitelné jen v mapách kde nějaká láva je. :) Stejně jako QD se i BS objevuje v rozmezí 0:30-1:00 a respawnuje se každé 2 minuty po sebrání posledního. Proti BS je téměř zbytečné používat RL, naopak LG je proti hráči s BS velmi nebezpečná zbraň. BS by měl pokud možno vždy sbírat hráč s RL, jinak se váš team připravuje o plnohodnotné využití tohoto PU.

Haste: Dvojnásobně zrychlí vaší střelbu (tím pádem i úbytek munice:) a urychlí pohyb o 1/3 na 30 sekund.

Regeneration: Díky tomuto PU regenerujete 15 zdraví za sekundu pokud máte pod 100 a 5 zdraví pokud máte nad 100 (do maxima 200). Tento efekt trvá 30 sekund.

Flight: PU nacházející se jen v jediné původní FFA mapě - q3dm19. Umožní vám 60 sekund lítat normální rychlostí (= běh). Pomocí skákání a skrčování se pohybujete nahoru respektive dolů.

Invisibility: Učiní vás na 30 sekund částečně neviditelnými. Nezapomínejte však, že pokud v CTF nesete vlajku, tak ta je normálně vidět. :)

Medikit: Po použití vám doplní zdraví na 125.

Teleporter: Použitím vás náhodně přenese na jeden z respawn bodů v mapě.


Teorie pohybu

Nadpis zní až děsivě vědecky, ale nebojte se, nebudeme se věnovat fyzice reálného světa, ale té světa Q3. :) Na většinu základních otázek odpověděl již Mici ve svém článku Začátky s Q3 - Jumps (bohužel už nefungují ukázky), a tak není třeba nosit dříví do lesa a vše zde opisovat. Mluví se tam o použití strafe, circle, rocket, plazma, granade jumpů, které vám umožní pohybovat se daleko rychleji a účiněji. Zvládnutí pohybu je v Q3 jednou z nejvíce klíčových schopností. Být rychlejší než nepřítel, umět doskočit do míst za použití specifických skoků a i celkové přizpůsobení pohybu mapě z vás rázem činí velmi nebezpečného soupeře. Je téměř nemožné vás tuto část teoreticky naučit (stejně jako míření), používání "strafe" a "circle" jumpů musíte prostě dostat do krve hraním. Na druhou stranu pohyb v Q3 není natolik komplikovaný jako byl v Q1 a i Q2 nebo v módu Q3 Pro-Mode (CPM). To každopádně nic nemění na tom, že při mistrném zvládnutí Q3 "movementu" si velice výrazně zvýšíte taktické možnosti. Časem si zvyknete na všemožné úhyby při skákání jen abyste byli o něco hůře trefitelní, jelikož "naivní" pohyb (předvídatelný = do jedné strany) je jako voda na mlýn přesně mířícímu soupeři. Nejlepší cestou jak rozvíjet svojí představu o kvalitnějším pohybu je sledovat dema (záznam hry) kvalitních hráčů...

Nijak zvlášť nerozebírám téma kolem dostatku FPS (frame per second = snímků za sekundu) a jeho vlivu na délku/výšku skákání, jelikož předpokládám, že v dnešní době již většina z vás disponuje PC (1Ghz+ procesor), které zvládá stabilních 125 fps. FPS ve hře zobrazíte příkazem "cg_drawfps 1" (v pravém horním rohu). Pokud disponujete slabším strojem, tak se vždy můžete vrhnout do brutálních úprav CFG (viz výše) a osekat detaily na minimum. Každopádně to nic nemění na tom, že byste měli mít v OSP/CPMA nastavenou hodnotu "com_maxfps 125" (případně 120), abyste si zbytečně nezpůsobovali tzv. "falling damage" (poranění pádem z výšky). Falling damage se pohybuje v rozmezí minimálně 5 a maximálně 10 damage. Určit přesné výšky z kterých vám ubyde 5 nebo 10 zdraví/brnění (brnění normálně blokuje 2/3 i tohoto poranění) je těžké popsat, ale stačí uvést příklady z map. Např.: pád (bez výskoku, jen přejít přes okraj) v pro-q3dm6 z mostu naproti railgunu vám nemá ubrat nic pokud máte dostatek fps a správně nastavenu hodnotu "com_maxfps". Příkladem pádu za 5 damage je např. pád v ztn3tourney1 z horní pozice naproti RL dolů k YA. Pád za 10 damage je velmi častý v ztn3tourney1 od GL k RG...jakýkoliv pád z větší výšky vám nedá nikdy víc než 10 damage. V módu CPMA je fyzika narozdíl od baseq3 a OSP založená na 76 fps, tudíž nepotřebujete tak výkonné PC. Nejjednodušším způsobem jak zjistit průměrné FPS je pomocí "timedemo". V CPMA je to daleko jednodušší, jelikož tento mód si "timedemo" umí najít sám, a tak ho můžete spustit z menu "Demos". Timedemo se jmenuje: "four" (FFA demo 8 hrajících tvůrců Q3 v mapě q3dm6:), zvolte dole možnost "timedemo on" a spusťte ho. Mělo by vám zrychleně (přímo úměrně k množství fps) proběhnout demo a zpátky vás vrátit do menu. V konzoli pak najdete výsledky: počet snímků (frames), doba trvání dema v sekundách a počet fps.
Jakákoliv hodnota přes 125 fps je vyhovující, ale samozřejmě vyšší se hodí kvůli náročnějším mapám a fps výkyvech v nich. V OSP je situace s timedemo komplikovanější. Nejdříve musíte najít v "baseq3" adresáři soubor "pak8.pk3" (chová se jako rar/zip soubor) a z něho zkopírovat z adresáře "demos" soubor "four.dm_68" do podadresáře "demos" (pokud nemáte, tak ho vytvořte) v adresáři "osp". Posléze stačí tomuto souboru přejmenovat koncovku z ".dm_68" na ".dm_67" a mód OSP již toto demo najde. Další postup je již stejný jako v případě CPMA. Logicky můžete využít jakékoliv demo k účelům testování, ale demo "four" se využívá již mnoho let také kvůli jeho přijatelné délce a komplexnosti.
Dodnes se provádí benchmarky nových grafických karet na Q3, ale Q3 bohužel dokáže zobrazit maximálně 999 fps a tyto hodnoty již některé dnešní PC sestavy překonávají...:)

Basic Jumps videa z 1vs1 a TDM map - nejzákladnější skoky, které vám pomohou k lepšímu pohybu po mapě

Instalace a Servery
Konfig, zbraně a pohyb
Mapy a strategie
Komunita a histore

Autor: 
Text: 


maglie calcio 16.08 @ 02:29
Superb Web site, Carry on the excellent job. Thanks a lot!|
 
1eAjUhEd 07.05 @ 06:52
If they would stop fixing stuff that &qnau;oit't broke" and fix what is at blogger and google, we might find a little peace. As it is, I loved the shots you took and think this looks like exactly the kind of haven I need right now.
 
louis vuitton????? 12.11 @ 23:11
??!??????????—????????? iphone4??????????!????????????????????????????|????????????????????????????! ????????????!
 
louis vuitton?? 12.11 @ 20:40
??!????????????????????????????????—?????????????? iPhone4?????| ????????????????????????????????????|????—???—????????????????????????????????????????????????????? ???!
 
??? 12.11 @ 18:10
?????! ??—??????????????????????????????????| ????????????| ????????????????????????? ???
 
???? ?? 12.11 @ 15:41
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????100%??????????????????????????????? ???
 
? ?? 12.11 @ 13:10
???????????????????????? iPhone4 - ???????????????
 
?????? ?? 12.11 @ 10:38
????????????????|?????????????????????|?????—????????????????!????????????????—??|??????????????? ??
 
?????? 12.11 @ 08:06
???????????????????!????????????? ???!??????????Google??????RSS??—??????????????????????????????????????????????Facebook???—???????????|?—?????!
 
louis vuitton ???? 12.11 @ 05:34
??????????????????????????|?????????????|?????????????????????????????????????????|????????????—?—?????????????????|????????????|?????????????????? OK????? ??!
 
? ?? 12.11 @ 03:04
????????|????? ??????????? ?????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????????????????????? Web???????? ?????????????????????????? ?????
 
???—????????? 12.11 @ 00:32
???????????????|????????????????????????????????????? ???—?????????2????????????????????????
 
?????? 11.11 @ 22:00
?????!?????????????????????????{??|??????|????????????????????????????? ???????????????????????????????????—???????????!
 
louis vuitton????? 11.11 @ 19:27
?????????—?????????????????| Askjeeve| | AOL?|????| Google?Digg????????????????|??|????}??????????? {???????????????????
 
?—????? ?? 11.11 @ 16:55
???????????????????!????????????????????!?????????—?????—??????Google??????RSS??—??????????????????????????????????????????????Facebook???—???????????|?—?????!
 
?????? ?? ??? 11.11 @ 14:23
????????|?PHP???????????????????????????????? ?????????????????????????????????????tryiong??? ??????????|WordPress???????????????Web??????????????????—???????????? blogengine.net???????????????????????????????????????—????|??????????? ?????????????????????????!
 
??? ?? ??? 11.11 @ 11:50
?????! Facebook?????—???—??????????????????????????????????| ????????????| ????????????????????????? ??
 
???? ?? ?? 11.11 @ 09:18
??—??????—? Web????????????????????????????|??????????????????????
 
??—? ?? ??? 11.11 @ 06:44
??????!????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????—?????????—?????—????????????????????????????????????! ??—???????!
 
???????? 11.11 @ 04:11
????????!?????—????????????????????????????—??????? |???????? tweeks?????????????—?? ?????????????? ????????????????????? ??
 
?? ???? ??? 11.11 @ 01:37
???—????!??—??—??????—?????????????????????????—??—?????????????????| ?????????????????????????????????????????????????????! ?????
 
???—??? 10.11 @ 23:03
??—???!??????????|???????????????!???????????????????????????????????—???????????????? ??????????!
 
???? ???—? 10.11 @ 20:30
?????!??????????????????????????????|????????????????????????????????????????????Wordpress???????????????????—?????????????? ???????????????????????????????..?????? ???!
 
louis vuitton ??? 10.11 @ 17:56
????????????????|?????????????????????|?????—????????????????!????????????????—??|??????????????? ??
 
???? ?? ??? 10.11 @ 15:23
??! Facebook?????—???—??????????????????????????????????| ????????????| ????????????????????????? ??
 
????????? ?? 10.11 @ 12:48
????!????????????????????!??????? ??????|?????????????????????????????????????????????????????????????????????????!
 
? ???? 10.11 @ 10:13
????????????????????????????????? ?—??????? ???????????????????????????? ???????????????????????????
 
??? ?? 10.11 @ 07:38
;????????????|????????????????????—??????????????????? ???????????????????????????????????? ??? ???????????|???—?????—????????????
 
??? ??? ???? 10.11 @ 05:02
??????????????—?????????????????| Askjeeve| | AOL?|????| Google?Digg????????????????|??|????}?????? {???????????????????
 
???????? 10.11 @ 02:25
????????????????????????????????—????|????????|?????????—??—???}{??? ???????????????????????????????????????????????????? ??!
 
???? 09.11 @ 23:49
??????????????????|????????????????????????????????????? ?????Web??????2??????????????????????????????
 
????? 09.11 @ 21:15
????????????—???????????????? ???| ??—?????????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????????????
 
louis vuitton ????? 09.11 @ 18:39
???!??????????|???????????????!??????????????????????????—???????????????? ?????????!
 
??? 09.11 @ 16:04
??—??????—????—??????????????????????????????|??????????????????????
 
????????— 09.11 @ 13:29
????????????????????????—? ??????????????????????—???????|????????????|???????????????????????????????? ????????
 
??????????? 09.11 @ 10:52
?????????????????| ????????|????????????????????????????????????????????? ????????????????????????|???????????????????????????? "????????????? "!??????????????????????????????????????????????????—??|???????? ??—????!
 
?? ??? ???? 09.11 @ 08:17
?????!????????????????????????????????????| |?????? ????—?Facebook???—?????????????|?????????????????????—?????????—??????—?????! ?????????????????? ??????????
 
? ??? 09.11 @ 05:39
???????????????????????????????????????????????????????????????????| ????????????????????? ???!
 
??? ???? 09.11 @ 03:03
????????????| |??? ????????I ?????? ??????????????????????????????????????????—????????????? ? ??????????Web???—??????????????
 
?????? ???—???? 09.11 @ 00:28
????????|???????—??????????????????????????????????????????????????????????????????—???????????????
 
?? ??? ?? 08.11 @ 21:52
????????????????????????—? ????????????????????—???????|????????????|????????????????????????????????? ??????????
 
louis vuitton ?? 08.11 @ 19:15
????| WP?—?????—???????????????????|????????????
 
??? ???? ?? ????? 08.11 @ 16:41
?????! ?????????????????????????????????????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—???????????????????|????????—??????????????????????????????????????—?????????????????
 
?????? ?? ?? 08.11 @ 14:07
?????????????—????|?? ?????????????????????????????????????? ??|?????????????????? I ???|????????????????????????????????????????????????} {?????? ??????????????????????????????????
 
??? ?? 08.11 @ 11:31
????????!??????????????????????????|????????????????????????????????????????????Wordpress???????????????????—????????? ?? ???????????????????????..?????? ?????!
 
?????? 08.11 @ 08:56
???????? ???????—?????? B +??????? ?????????????????????????????As they say, the devil is in the details... And that could not be more true at this point.Having said that, permit me say to you just what exactly did work.Your article (parts of it) is very engaging and this is most likely why I am taking an effort in order to comment.I do not make it a regular habit of doing that.2nd, even though I can easily see the leaps in logic you make, I am not really certain of just how you seem to connect the details that help to make the actual final result.For the moment I will yield to your position but trust in the foreseeable future you link the facts much better.
 
louis vuitton ???—? 08.11 @ 06:20
??????????|?????|????????????| ?????????????????????????????????????????????????
 
louis vuitton ?????? 08.11 @ 03:44
?????! ????????????????????? ????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—??????????????? ????|????????—?????????????????????????????????????????—?????????????????
 
louis vuitton ?????— 08.11 @ 01:07
???????????????????!???????????????????????????!???????????—?????—??????Google??????RSS??—????????????????????????????????????????????????????Facebook???—??????????????????|?—?????!
 
louis vuitton ???? ?? 07.11 @ 22:30
?????!???????????????????????????????! ???—??????????? ????????!????????|??????????????????—???????????? ????????????????????????? ?????????!
 
???? ???—? 07.11 @ 19:53
???!???|?????|?????????????????????????/??????/??—?????|????????????????????? ????!
 
?????? ???? ??? 07.11 @ 17:14
?????????????????????????????????????Twitter??????—??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
louis vuitton ?? 07.11 @ 14:36
?????? Web???????????????????????????????????????|??????????????????????
 
louis vuitton????? 07.11 @ 12:00
??????????????—??????????????????????????—?|????????????? ???????????????????—??????!
 
louis vuitton ??—? 07.11 @ 09:22
I ????????..???????&?—???????????????????????????????????????????????????? Plz??????????????????????????????u??????????? ?????
 
louis vuitton ????? 07.11 @ 06:44
?????????????????????????????I ?????????? supprisingly??????????????????????????? ???—?????????? ??? ??????????????1????????????????????|?—????????????????????????????????????????????????}{???????????
 
???? ??? ?? 07.11 @ 04:07
??!??????????—????????? Apple?iPhone iphone??????????!????????????????????????????|????????????????????????????! ???????????????????!
 
louis vuitton ?? 07.11 @ 01:31
?? I ????????????!
 
louis vuitton ?????— 06.11 @ 22:53
??????!????????????????????????????????????????????????????????—???????????????????????????????????—??????????????????1????????????????!
 
louis vuitton ???? 06.11 @ 20:17
????????????????????????????????—??????????????????????????;??youve??????????????????????????????????????????????????????????????? ????|???22|?—??11??????????????????????????????????????????
 
louis vuitton ????? 06.11 @ 17:40
??????????????????????????????????—??????? ????????????????????????????? ???????????????????????????????
 
louis vuitton ?—??? 06.11 @ 15:03
?????????????????????????| Askjeeve| | AOL?|????| Google?Digg????????????????|??|????}??????????? {???????????????????
 
louis vuitton ?? 06.11 @ 12:28
????????????? ???????????????????? ????|??3???????????????????—???????????????????????—???????????????????????—?????????|??????????????????????????????? ??????????!
 
louis vuitton ?—? 06.11 @ 09:56
???—????!??—??—??????—?????????????????????????—??—?????????????????| ?????????????????????????????????????????????????????! ??
 
????—? ??? 06.11 @ 08:33
??! ????????????????????????????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—??????????????? ????|????????—??????????????????????????????????????—?????????????????
 
????—? ??????? 06.11 @ 05:57
?????????????—????|?? ?????????????????????????? ??|??????????????????????????????????????? I ??|???????????????????????????????????????????????????} {?????? ????????????????????????????????????????
 
????—? ???—? 06.11 @ 03:21
?????????????????????? ??????????????|????????????|??????????????????????????????? ????????
 
????—? ??????—? 06.11 @ 00:46
?????????????????????????????????????Twitter??????—??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
????—? ?? 05.11 @ 22:10
??????????????????????????????????????| Askjeeve| | AOL?|????| Google?Digg????????????????|??|????}????????—?????????????????????????????????????????—???????????(????—?/????????)??????????????????????????????????????????RSS????????????????????????? {???????????????????
 
????—? ??? 05.11 @ 19:35
?????!??????????????????????????????????????????????????????????????????—???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????—?????—? ?????????????????????! ??????!
 
????—? ?? 05.11 @ 17:01
?—??? I ?????????????????????!
 
????—? ??—? 05.11 @ 14:26
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????—??????????100%???????????????????????????????? ??
 
????—? ???????? 05.11 @ 11:50
???????????????????????????????? ????????????????????????????????????????? ????????????!?????????????|???????—??????????RSS??—???Google????????—??
 
????—? ?? 05.11 @ 09:16
;????????????|????????????????????—??????????????????? ??????????????????????????????????? ?? ???????????|???—?????—?????????
 
????—? ??—? 05.11 @ 06:41
???????|????? ?????????????????? ????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????? ???
 
????—? ??? 05.11 @ 04:04
???????????????! I ??????????????? ???????????????—???????????????????????|??????????|??????????????????????!
 
????—? ???? 05.11 @ 01:27
?—???????????????????????????(???????—?—??)?????????????????????????????????????????????????????????—???????????????? ??????????????????????????????—????????????????????????????
 
????—? ???— 04.11 @ 22:50
??—??????? ??????????????????????????????????????????????????...??????????????????????? ??????????????????????!
 
????—? ?????—?? 04.11 @ 20:18
?????????????????????????????????????Twitter??????—??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
????—? ??—?—? 04.11 @ 17:38
????????|???????—???????????????????????????????????????????????????????????????
 
????—? ??—? 04.11 @ 15:02
????! ?????????????????????????? ???????????? ?????A???????????????????????????????????? ????????????? ?????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????????????????????????—? !
 
????—? ??????? 04.11 @ 12:27
???????????????????????????? ?—??????? ???????????????????????????? ???????????????????????????
 
????—? ?????? 04.11 @ 09:51
????????????????????????????????????—?| Askjeeve| | AOL?|????| Google?Digg????????????????|??|????}??????????? {???????????????????
 
suzuki goose 250 04.11 @ 07:14
?????!?????????????????????????????????????{??|??????|????????????????????????????? ??????????????—????????????????????—???????????????!
 
goosehouse ustream live 04.11 @ 04:37
???—????!??—??—????????????????????—??—?????????????????| ?????????????????????????????????????????????????????! ??
 
????????? 04.11 @ 01:59
?????!?????????????????????????????! ???—????????????????????????????!????????|????????????????? ??????????? ???????????????????????? ??????????????!
 
?? ?? 03.11 @ 23:20
????????????????????????????????? ?—??????? ????????????????????????????? ???????????????????????????
 
ugg ??? ??? 03.11 @ 20:42
??????????????????!???????????????????????????!???????????—?????—??????Google??????RSS??—????????????????????????????????????????????????Facebook???—??????????????????|?—?????!
 
ugg ????—? ?? 03.11 @ 18:05
?????????????? ????????????????????????????????????????????????| ????????????????????? ??????!
 
ugg ???? ??— 03.11 @ 15:28
???—??????????????????????????????????????????????!????????????????—??|?????????????? ??
 
ugg ?—???—? ?? 03.11 @ 12:51
?????????????????????????????? ?—??????? ????????????????????????????? ???????????????????????????
 
????—?????? 03.11 @ 10:13
???????????—????|?? ????????????????????????????????? ??|????????????? ????? I ??????????|?????????????????????????????????????????????????} {?????? ??????????????????????????????????
 
ugg ?—? ??? 03.11 @ 07:31
????????? ????????????????????????I ?????????? supprisingly??????????????????????????? ??????????????? ??? ??????1????—???????????????????? ?|?—????????????????????????????????????????????????}{???????????
 
ugg ?—? ??????—? 03.11 @ 04:51
?????!????????????????? ???????????????????????????????????????—???????????????????????????????????—??????????????????1????????????????!
 
ugg ??? 03.11 @ 02:11
;????????????|????????????????????—????????????????? ??????????????????????????????????????????—?????? ???????????|???—?????—????????
 
ugg ?—???? ?? 02.11 @ 23:29
??????????????????|????????????????????????????????????? ???—?????????2????????????????????????
 
ugg ???— 02.11 @ 20:48
?????!????????????????????!?????????????|??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????!
 
????—?????????? 02.11 @ 18:05
?????|????????????????????!??????????????|??????????????????????????????????? ?????????????????????????? ?????????????????????? ???????????|?????????????????????? ??????? ??|???????????????????????????????10?15????????????????????????????????????? ?????!
 
??—?????????—? 02.11 @ 15:24
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Internet Explorer??????????????????????????????????????????????????!????????????[???!
 
??—???? ??—?— ?—? 02.11 @ 12:41
?????!?????????????????????????????????????{??|??????|????????????????????????????? ??????????????—????????????????????—???????????????!
 
????? ??—???? 02.11 @ 09:59
????????????—???????????????? ???—?????—????| ??—?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ??????????????
 
abc?—? new balance 02.11 @ 07:17
?????????!??????????????????????????????|????????????????????????????????????????????Wordpress???????????????????—?????????????? ???????????????????????????????..?????? ??!
 
??—???? ??—?— ???? 01.11 @ 20:14
??????! ??????????????????????????????????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—???????????????????|????????—??????????????????????????????????????—?????????????????
 
??—???? ?????? 01.11 @ 17:15
?????!?????????????????????????{??|??????|????????????????????????????? ???????????????????????????????????—?????????????!
 
????—? ??? ?????? 01.11 @ 14:19
????????!??????????????????????????|????????????????????????????????????????????Wordpress???????????????????—??????????????????? ???????????????????????????????..??????? ??????????????????????!
 
????—? ??? ?? 01.11 @ 11:22
??! ??????????????????????????? ????????? ??????????????????????????????? ? ??????????????? ???????????????????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????—? ????—?????!
 
????—? ?? 01.11 @ 08:22
?????!???—????????????????????????????????????????? ????????????(?—????)??????????????????????????—??—?????????—????????| ???????—???????????
 
????—? badia 01.11 @ 05:25
;????????????|????????????????????—??????????????????? ????????????????????????????????????????????????? ???????????|???—?????—????????
 
coach ????— ?? 01.11 @ 02:27
?????!???—????|?—??—?????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
????—? ????— ?????? 31.10 @ 23:29
?????!????????????????????????? {??|??????|????????????????????????????? ???????????????????????????????????—???????????!
 
?—? ??? ??? 31.10 @ 20:33
?????! ??????????SEO?| ?????????????????????????????? ????????—????????—?—????????????????????????????????????????????????????????????????? ???!
 
?? ?? 31.10 @ 17:36
????!?????? ????????????????????????—?????????????? iPhone4?????| ???????????????????????????????????????|????—???—??????????????????????????????????????????????????????? ???!
 
?—? ?????? 31.10 @ 14:41
????!????????????????????!??????? ??????|???????????????????????????????????????????????????? ????????????? ??????!
 
????—? ??? 31.10 @ 11:46
???—????—??????????????????????????????|??????????????????????
 
???? ????? 31.10 @ 08:50
?????????????????????????????? ?—??????? ????????????????????????????? ???????????????????????????????
 
???? ???? 31.10 @ 05:52
????????????????????????—? ??????????????????????—???????|????????????|?????????????????????????? ??????????
 
??? ??? 31.10 @ 02:54
?????????!??????????????????????????????????????????|????????????????? A?????????????!???????????????????????????????!
 
???? ?? 30.10 @ 23:54
?????!???—??????????????????????????????? ?—?????????????????????(?—????)??????????????????????????—??—????????—?????| ???????—???????????
 
rimowa ??? 30.10 @ 21:53
?????????????????????????????????????Twitter??????—??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
???? ??—?— 30.10 @ 20:53
?????!???—????|?—??—?????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
??? ? 30.10 @ 19:51
???????????????????????????????????????????????—??????? ????????????????????????????? ???????????????????????????
 
?????????? ??? 30.10 @ 17:52
????????????—???????????????? ???—?????—????| ??—???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
??? ?? 30.10 @ 17:51
????????????????????????—? ???????????????????|????????????|???????????????????????????????????—???? ??????????
 
rimowa ?—??—? ?? 30.10 @ 15:41
?????! ?????????????????????????????????????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—??????????????????????????????|????????—?????????????????????????????????????????—?????????????????
 
????—? ??? 30.10 @ 14:55
??????????????????!??????????????????!??????????Google??????RSS??—??????????????????????????????????????????????Facebook???—?? ??????|?—?????!
 
??? ??? ? 30.10 @ 13:33
?????????????????| ????????|??????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????????|???????????????????????????? "???? "!???????????????????????????????????????????? ??—??|???????? ?????????!
 
??? ??? ????—? 30.10 @ 11:56
??!???|?????|??????????????????? ?????/??????/??—??????|????????????????????? ??!
 
???? ????? ??? 30.10 @ 11:25
????????????????|?????????????????????|?????—????????????????!????????????????—??|??????????????? ??
 
???? ???? 30.10 @ 08:57
??????!?????Twitter?????????? ????????????????????????—??????????????????????????????????????????—????????????
 
??? ?—??—? ??—? 63 30.10 @ 05:55
????plagorism???????| ????????????????????????? ???—???????????????????????????????????????????????? ?????????????????? ????|???—???????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????
 
????—? ?????—?? 30.10 @ 05:04
???????????—????????????????????????????—????|????????????? ????????????????—??????!
 
????—? ??—???—? 30.10 @ 03:00
?????! ?????????????????????????????????????????????????—??????????????????? Wordpress???????????|???—??????????????? ????|????????—?????????????????????????????????????????—?????????????????
 
??? ???? 30.10 @ 02:54
?????!?????????????????????????????????????{??|??????|????????????????????????????? ?????????????????????????????????—?????????????!
 
???? ?? ?? 30.10 @ 01:05
???|??????????????????????!??????????????|????????????????????????????????????? ??????????????????????? ?????????????????????? ???????????|????????????????????? ??????? ??|??????????????????????????????????????10?15??????????????????????????????????? ??!
 
??? ????? 29.10 @ 23:51
????????????????????????????????????|????????|?????????—??—???}{??? ??????????????????????????????????????????????????????????? ?????!
 
?—? ?????? ???? 29.10 @ 22:59
?????! ????????????—?/?—????????????????????????????????????????????????????????????????????"?—?????????????????? ????????????????????????????????????????? ?????????????? ????????????? ?????!
 
?—? ??? ?? ?? 29.10 @ 20:53
??????????????????25|????30???????????????YouTube??????????????????83?????????????????ipad?????????????????????????????? ????????????????!
 
rimowa ?—??—? ?? 29.10 @ 20:47
???????|????? ?????????????????????????? ??????????????????????????????? ????????????????????—???????????????????????????????????????????????????? ???????????????????? ??
 
???? ?????? 29.10 @ 17:45
??????????????????????????thats???????????????????????????????????????????????????????????????????????????|???????????????????????????????????youre???????????????????????
 
???? ???? 29.10 @ 16:46
??????????????????????????????????????????????????????????| ????????????????????? ??????????!
 
rimowa ???? 29.10 @ 14:44
?????????????????| ????????|????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????|???????????????????????????? "???????? "!????????????????????????????????????????????????—??|???????? ????????????!
 
????—? ??—???? 29.10 @ 14:38
??????????????????????????thats?????????????????????????????????????????????????????????????????????????| ????????????????????????????youre???????????????????????
 
????—? ?—?????? 29.10 @ 12:25
?????!????????????????????????????????????????????????????????????????TECHINCAL?????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????? ?????
 
???? ????? ?? 29.10 @ 11:43
?????????????|?????|????????????| ????????????????????????????????????????????
 
???? ????? ?—??—? 29.10 @ 08:41
?????!???|?????|?????????????????????????????????????????????????????????/??????/??—??????|????????????????????? ??????????!
 
LesTR 04.11 @ 17:33
19.12.2006 Quake 3 Guide - konfig, zbraně a pohyb

2006 co bych chtel? ;-)
 
max 04.11 @ 16:22
Dobrý článek by to byl, jen kdyby fungovaly odkazy...raději měly být součástí stránek...takhle externě nekontrolovatelně mizí :)
 
dusan 11.03 @ 07:06
ser na q3 bez hrat ql nebo qw nebo q4
boze satty lepsi hlasku si na skladu nemel ? :-D
 
Lama 10.03 @ 22:58
Jako jsem zacinajici lama a myslel jsem ze se tu neco dovim ale nektere odkazi ti nefunguji a zrovny ty co jsem potreboval ktere se tykaji nastaveni mh.
 
82.99.146.51 30.08 @ 12:11
CUS....:) .....CELKEM DOBRY CLANEK.....ALE MRZI MNE, ZE NEFUNGUJE : "Basic jumps videa......"....:(
 
D4D4 04.08 @ 18:12
Presne jak rikal Lahire.
 
sts 04.08 @ 16:14
na coda(4) mi nesahejte!
 
smasher 04.08 @ 15:01
:))))))))
to neomrzi
 
Lahire 04.08 @ 14:17
jasny podme tomu dat poradnej hype , Quake4 je nehranejsi a nejrychlejsi ze vsech serii , masove prevalcoval hru cod , amen :-X
 
D4D4 04.08 @ 12:56
no jasne. Q4 neni nic moc. Je to pro zdegenerovany lidi s jednou rukou =}. Jo a samozrejme hraje se o 100% vic nez Q3 a ma o 500% vetsi podporu + vecne plny srvry.
 
smasher 04.08 @ 09:34
in you face q4 players (all 4 of you)
 
saTty 04.08 @ 02:16
byl bych hrozne rad kdyby se q3 zacal znova parit x) bo q4 se mi hroze nelibi :( je to takove (nic-moc) proste q3 4ever x)
 
NoriK 21.02 @ 14:41
za tohle fakt dík, sice mi bude trvat dlouho nez se někam dostanu, ale bude to stát zato. dík
 
[TA]X|cht 26.10 @ 21:16
Nahrada za nefunkcni odkazy na GameZone (Miciho navod) sice jen ve Word forme, ale je tam vsechno vypsany jako bylo na webu... //download.totalannihilation.cz/zacatky_s_Q3.zip
 
kovar 10.01 @ 12:06
tywe neni prodleva mezi vystrely 0.3 s ? :)
 
r1p^y0k 08.01 @ 16:01
hh jj taky sem si fsimnul, ale jnak moc hezkej clanek X|chte!!! n1
 
-pjr- 19.12 @ 18:21
Návod na circle, strafe jumpy: pjripper.wz.cz/files/navody/ost-tricks/ost-tricks-sj.html dema přiložena, včetně návodu jak se na ně dívat abyste co nejvíc pochopili :)
 
-pjr- 19.12 @ 18:09
myslim ze com_maxfps 120 a 125 jsou ve vysledku naprosto identicke hodnoty ;)
 
Sharp 19.12 @ 11:13
Rocket/Grenade Luncher :-))) - aneb dát si soupeře k obědu?
 

  Quake.cz komunita na Discor  Quake kalbage 2014  Quake Live - Memorial 3  Praha - TDM LAN   QUAKECON 2013  Když je ta středa  Rozhovor s Tykem
last comments
  Quake 3 Guide - konfig, zbr  Trnávka 2k8 - Reportage - P  Euro Open Cup - Teams  Quake.cz komunita na Discor  Quake 3 Guide - komunita a
 
 
 
 
 
back to news

Czech Quake powered by InterneXt